Inflacja poszła w górę. W grudniu ceny gwałtownie wystrzeliły

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w grudniu ubiegłego roku ceny towarów i usług były wyższe o średnio 3,4 proc. niż rok temu. Inflacja przyspieszyła i jest najwyższa od kilku lat.

Jak podliczył portal Money.pl, ceny rosną najszybciej od 2012 roku. Inflacja jest na najwyższym poziomie od października 2012 roku. Ten skok potwierdza ubiegłoroczne przewidywania ekonomistów, którzy właśnie tego się spodziewali na przełomie roku – chociaż nie w aż takim stopniu. “Skala, w jakiej się to stało, zaskoczyła jednak największych pesymistów” – komentuje Money.pl.

W grudniu ceny średnio wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z listopadem (prognozowano 0,3 proc.). Najbardziej podrożała żywność, bo średnio aż o 7 proc. Jednak są produkty, jak choćby owoce czy warzywa, które kosztują kilkanaście procent więcej niż rok temu. Porównując dane z ubiegłorocznymi wychodzi na to, że inflacja wynosi 3,4 proc. – przy prognozach zakładających 2,9 proc.

Dane opublikowane przez GUS są danymi wstępnymi, pełną wersję poznamy za mniej więcej dwa tygodnie. Ale już jest się czym martwić. Rosnąca inflacja może oznaczać podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. A to oznacza wzrost oprocentowania kredytów.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze