IMGW wydał ostrzeżenie dla Wielkopolski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia dla całego województwa wielkopolskiego. Synoptycy ostrzegają przed burzami, które mogą pojawić się już od 2 września po południu i utrzymać się do północy.

Charakterystyka zjawisk pogodowych

Meteorolodzy przewidują rozwój komórek burzowych z prawdopodobieństwem wynoszącym 75 procent. Zjawiska atmosferyczne będą miały zróżnicowany charakter i mogą nieść ze sobą kilka niebezpiecznych elementów.

Wiatr podczas przejścia frontów burzowych może osiągnąć prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Tak silne podmuchy stanowią zagrożenie dla infrastruktury, drzew oraz mogą utrudnić poruszanie się pojazdów, szczególnie tych o dużej powierzchni bocznej.

Opady deszczu towarzyszące burzy lokalnie mogą być bardzo intensywne. Synoptycy szacują, że w niektórych rejonach spadnie od 20 do 30 milimetrów wody.

Nie można wykluczyć wystąpienia gradu w wybranych lokalizacjach. To zjawisko, choć punktowe, może wyrządzić znaczne szkody w uprawach rolniczych oraz uszkodzić pojazdy i budynki.

Ostrzeżenie wejdzie w życie 2 września 2025 roku o godzinie 15:00 i będzie aktywne do północy z 2 na 3 września.

Zalecenia dla mieszkańców

W czasie obowiązywania alertu warto ograniczyć przebywanie na zewnątrz, szczególnie w otwartej przestrzeni. Kierowcy powinni zachować zwiększoną ostrożność.

Właściciele ogrodów i gospodarstw rolnych mogą rozważyć zabezpieczenie roślin i sprzętu przed gradem. Warto również sprawdzić drożność rynien i systemów odprowadzających wodę opadową wokół budynków.

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Strona głównaWielkopolskaChodzieżIMGW wydał ostrzeżenie dla Wielkopolski