laboratorium szpital fot. pixabay

Ile w Polsce wykonano testów na obecność koronawirusa? Wielkopolska jednym z liderów

Od początku testowania obecności koronawirusa prym wiodą trzy województwa. Najwięcej wykonuje się ich na Mazowszu, na drugim miejscu jest Śląsk, a na trzecim Wielkopolska.

Liczba wykonanych testów zależy nie tylko od odczynników do ich wykonania, które dany region posiada lub nie – ale też od liczby certyfikowanych laboratoriów zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania tych testów. W całym kraju jest ich 211 – najwięcej znów na Mazowszu, bo 31, na Śląsku 24, a w Wielkopolsce – 21. Pozostałe województwa mają ich mniej, jednak, jak przypomina wielkopolski NFZ, znaczenie ma też liczba punktów, w których pobierane są próbki do testów. W Wielkopolsce także i tych punktów jest wyjątkowo dużo: w każdym powiecie naszego regionu działa co najmniej jeden punkt pobrań wymazów, w Poznaniu jest ich aż 7, a w całym województwie – 38.

W tej sytuacji w zasadzie nie powinien dziwić fakt, że to Wielkopolska jest niezmiennie jednym z liderów wykrytych zakażeń koronawirusem. Nie inaczej było w ostatnim tygodniu. Najwięcej testów wykonano w województwie mazowieckim – 856 252. Sporo mniej na Śląsku, który znalazł się na drugim miejscu – 482 953. A na trzecim miejscu znalazła się Wielkopolska – 381 334. Ten wynik zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, ze utrzymuje się prawie od początku pandemii, ale też dlatego, że my tu nie mamy ani górników, ani rządu, a to są dwa czynniki, które bardzo wpływają na liczbę wykonanych testów…

Liczba wykonanych testów fot. MZ
Liczba wykonanych testów fot. MZ

el

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze