Hakerzy zaatakowali konta ministra Dworczyka w mediach społecznościowych

Michał Dworczyk fot. KPRM
Zostały przejęte nie tylko konta społecznościowe ministra, ale także jego poczta e-mailowa oraz konto jego żony. A dokumenty, jakie rzekomo pochodzą z kont ministra, opublikowano w komunikatorze Telegram.

Sam minister potwierdził włamanie na konta swoje i żony kilka minut po północy, a oświadczenie opublikował na Twitterze. Poinformował w nim, że o ataku zostały już powiadomione służby specjalne.

Co ciekawe, jak podaje Onet.pl, informacja o zhakowaniu konta ministra została opublikowana na facebookowym koncie jego żony Agnieszki tak, jakby ją opublikował sam minister Dworczyk. Informacja zawierała link prowadzący do dokumentów, jakie rzekomo zostały skradzione ze skrzynki ministra – a znajdował się on na komunikatorze Telegram.

Jednak Michał Dworczyk twierdzi, że to nie on opublikował to oświadczenie na koncie żony, ponieważ już było pod kontrolą hakerów, poza tym oświadczenie zawierało nieprawdziwe treści. Zapewnił też, że na jego skrzynce mailowej nie znajdowały się żadne tajne ani zastrzeżone dokumenty.

Sprawą zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jak poinformował dziś Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

To nie pierwszy atak hakerski na konta polityków PiS: włamania zaliczyli już między innymi Marek Suski, Marcin Duszek, Marlena Maląg, Joanna Borowiak i Iwona Michałek. Śledztwa w tych wszystkich sprawach trwają, jednak jak dotąd nie udało się ustalić, kto konkretnie stoi za atakami.

Ale według raportu opublikowanego w kwietniu przez amerykańską firmę Mandiant, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, takie działania były prowadzone nie tylko w Polsce, ale też na Litwie i Łotwie przez grupę o nazwie „Ghostwriter”, która jest podejrzewana o związki z rosyjskimi władzami. Takie działania miały doprowadzić do pogłębienia podziałów politycznych, wzrostu nieufności i destabilizacji we wszystkich zaatakowanych krajach.

 

Podziel się: