Groźny pożar lasu w Wielkopolsce. Wezwano samolot gaśniczy

pożar lasu fot. OSP Przykona

16 jednostek straży pożarnej z powiatów kaliskiego i tureckiego oraz samolot gaśniczy brały udział w gaszeniu dużego pożaru lasu w miejscowości Młyniska w powiecie kaliskim. Zaczęło się od pożaru trawy na skraju lasu, od której zajęły się ścięte drzewa.

Pożar zauważono 8 lipca około godziny 14.30, jak informuje portal “kalisz24 INFO”. Na miejsce natychmiast pojechały pierwsze zastępy strażaków i od razu nie było wątpliwości, że sytuacja jest bardzo groźna: od palącej się trawy zajęły są sągi ściętych drzew na skraju lasu, bo akurat przeprowadzono tam wycinkę. Wysuszone po upałach drewno i równie sucha ściółka na wyrębie zajęły się ogniem w mgnieniu oka, a później ogień objął też las. Dodatkowo działania strażakom utrudniały upał i wiatr, który ułatwiał rozprzestrzenianie się ognia.

Jak powiedział portalowi mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, pożar gasiło aż 16 jednostek straży pożarnej, ale niezbędne okazało się wezwanie samolotu gaśniczego, który czterokrotnie zrzucił wodę na palący się las.

Około godziny 18.00 sytuacja na miejscu pożaru była opanowana, strażacy dogaszali ogień i przelewali wodą cały teren objęty pożarem, żeby mieć pewność, że ogień wszędzie został ugaszony. Do późnego wieczora na miejscu pracował ciężki sprzęt, gaszący ostatnie zarzewia ognia.

W ogniu na szczęście nikt nie ucierpiał. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

Podziel się: