Grodzisk Wielkopolski: Pierwsze przypadki ASF!

Dotąd afrykański pomór świń (ASF) stwierdzano głównie u dzików w lasach w powiecie wolsztyńskim. Kilka dni temu okazało się, że znaleziono pierwsze przypadki także w okolicach Grodziska Wielkopolskiego.

Jak informuje Farmer.pl, informację podał Główny Inspektorat Weterynarii na mapie przedstawiającej nowe zachorowania – i okazało się, że sześć przypadków stwierdzono w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim. Co prawda tuż przy granicy z powiatem wolsztyńskim – ale już po drugiej stronie.

GIW nie podaje szczegółów tych przypadków, nie wiadomo więc, czy to były zwierzęta padłe czy zastrzelone przez myśliwych, a może ofiary wypadków komunikacyjnych.

Od początku 2020 roku na obszarze Wielkopolski znaleziono prawie 70 chorych dzików. Dane statystyczne niestety nie napawają optymizmem – dzików z ASF z roku na rok jest więcej. W 2018 roku, według danych GIW, w całej Polsce potwierdzono 2443 przypadki choroby. Rok później było ich 2477. To niewiele więcej, ale zwiększył się za to zasięg choroby. W 2018 były to cztery województwa – w 2019 już osiem, w tym Wielkopolska.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze