Gniezno: WOPR, straż pożarna, policja i WOT wspólnie w działaniach przeciwkryzysowych

Gniezno 12 WBOT szkolenie fot. DWOT
Żołnierze ze 124 batalionu WOT ze Śremu wspólnie z policjantami, strażakami i ratownikami wodnymi podnosili swoje kwalifikacje nad jeziorem Lednica koło Gniezna.

Zadaniem WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Aby robić to efektywnie ciągle szkolą się i doskonalą swoje umiejętności. Duży nacisk w szkoleniu terytorialsa od samego początku istnienia formacji kładziony jest na zdolności pozwalające efektywnie reagować na zagrożenia kryzysowe. Współpraca i wspólne szkolenia z policją, strażą pożarną, WOPR czy strażą graniczną pozwala na zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności. Ostatnie kilka miesięcy dobitnie pokazało, jak ważne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z reagowania na sytuacje zagrożenia niemilitarnego.

WOT nie ma zastępować innych służb, a jedynie wspierać je w sytuacji zagrożenia. Ale żeby tę misję realizować – konieczna jest umiejętność współpracy.
– Chcemy się od nich uczyć i wyrabiać wspólne procedury, które na pewno przełożą się na lepsze funkcjonowanie w przypadku sytuacji kryzysowej – podkreśla por. Tomasz Waściński, dowódca kompanii ćwiczącej kompanii.

Odpowiednie zachowanie w wodzie, umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest ważna dla każdego żołnierza i dlatego tych umiejętności żołnierzy z wielkopolskiej brygady WOT uczyli ratownicy z WOPR.

– Przećwiczone zostały między innymi takie zagadnienia jak desantowanie z łodzi w celu ratowania osoby tonącej, wykorzystanie podstawowego sprzętu ratowniczego, i udzielanie pierwszej pomocy. Umiejętności ratowników wodnych w połączeniu z Wojskami Obrony Terytorialnej na pewno mogłyby współgrać na terenach objętych powodzią i tutaj widzę przestrzeń do dalszej współpracy – podsumował wspólne szkolenie prezes WOPR w Wielkopolsce Marek Frąckowiak.

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej od samego początku walki z covid-19 wspierają służby medyczne. Pobierają między innymi wymazy w mobilnych punktach drive thru i dlatego niezmierne ważeń było należyte zabezpieczanie osobiste żołnierzy WOT. Umiejętności zakładania kombinezonów ochronnych oraz odkażania osobistego oraz sprzętu to umiejętności, które terytorialsi doskonali pod czujnym okiem instruktorów z 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. Natomiast strażacy uczyli żołnierzy miedzy innymi taktyki gaszenia pożarów traw.

Uczestniczy szkolenia, choć zmęczeni i trochę przemarznięci, z pewnością zdobyli cenne umiejętności.
– Świetne ćwiczenia, bardzo mi się podobały – mówi szer. Marcin Szymandera jeden ze szkolonych. – Wstępując do WOT nie spodziewałem się, że będę brał udział w tego typu szkoleniu.

W 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy w tej chwili ponad 1600 żołnierzy. Kolejnych 200 ochotników rozpocznie swoją przygodę z wojskiem już 2 października na szkoleniu podstawowym w Lesznie. Żołnierze WOT obchodzą swoje święto w rocznicę powstania polskiego państwa podziemnego w dniu 27 września.

12WBOT, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: