dofinansowanie remontu kaplicy grobowej rodziny Lange fot. UMWW

Gniezno: 440 tys. zł na renowację kaplicy grobowej rodziny Lange

Marszałek Marek Woźniak podpisał z Tadeuszem Bąkowskim, wójtem Kiszkowa, umowę na dofinansowanie unijne renowacji zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim.

Koszty prac renowacyjnych oszacowano na prawie pół miliona złotych – zarząd województwa przekazał na ten cel 440 tys. zł z WRPO 2014-2020.

– Warto takie lokalne perełki eksponować i o nie zadbać, bo jest to
cenny wkład w kulturę rodzinną i europejską – podkreślił
Marek Woźniak. – To jest właśnie kierunek, który w Unii Europejskiej jest zauważany i doceniany i na to przeznaczane są unijne fundusze, którymi dysponujemy.

Zabytkowy obiekt był w bardzo złym stanie technicznym uniemożliwiającym jego zwiedzanie. Odpadające tynki, przebarwienia i
ubytki sprawiały, że był nieatrakcyjny i nieestetyczny. Działka wokół kaplicy była niezagospodarowana, brakowało ścieżki prowadzącej bezpośrednio do zabytku, który był także niewidoczny zza okolicznych budynków. Prace restauracyjne już trwają. Ich celem jest przywrócenie obiektu mieszkańcom i turystom, a także utworzenie tutaj sfery rekreacyjnej. Miejsce to niewątpliwie stanie się atrakcją turystyczną o ponadlokalnym znaczeniu.

Pieniądze, którymi wsparto inwestycję gminy Kiszkowo, pochodzą z puli
środków unijnych, które zarząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na realizację konkursu związanego z zachowaniem, ochroną, promowaniem i rozwojem dziedzictwa naturalnego i kulturowego.
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są między innymi
samorządowe instytucje kultury i jednostki samorządu terytorialnego.
Dotychczas zarząd Wielkopolski wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 255 mln zł.

UMWW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze