GIS chce zmian na weselach. Zmiany także w leczeniu zakażeń kornawirusem

szpital Szwajcarska fot. UMP
Goście rejestrowani i tylko do 50 osób – takie zmiany zamierza rekomendować rządowi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Z kolei ministerstwo zdrowia przedstawiło zmiany w leczeniu zakażeń koronawirusem.

Zgodnie z obecnymi przepisami na weselu może bawić się do 150 osób, w strefach żółtych – 100, a w czerwonych – 50. Rejestracja nie jest wymagana. Jednak Główny Inspektorat Sanitarny ze względu na sytuację w kraju rekomenduje zaostrzenie kryteriów – przypomnijmy, że do zakażeń koronawirusem w wielu przypadkach doszło właśnie na weselach.

Projekt rejestracji gości weselnych popiera ministerstwo zdrowia, które już wczoraj Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, przedstawił nowa organizację systemu leczenia zakażeń koronawirusem, który został podzielony na trzy poziomy.

Zgodnie z nową organizacją pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem będzie trafiał do lekarza rodzinnego, jak z każdą inną chorobą, a opieka ma się zacząć od teleporady. Dopiero gdyby objawy się nasilały albo utrzymywały dłużej niż 3 dni, wtedy pacjent będzie kierowany na test. Minister zapowiedział zagęszczenie siatki punktów testowych, by testy można było wykonać łatwiej i szybciej. Docelowo taki punkt testowy powinien być w każdym powiecie.

Jeśli wynik testu będzie ujemny, pacjent nadal będzie leczony przez lekarza rodzinnego. Jeśli dodatni – zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną. Tu wszystko zależy od stanu chorego: może zostać skierowany na izolację domową, może trafić do jednego z 87 szpitali w kraju z oddziałami internistyczno-zakaźnymi, do jednego z 21 izolatoriów.

Najcieższe przypadki wymagające specjalistycznego leczenia będą kierowane do szpitali wielospecjalistycznych, których w kraju będzie dziesięć – jednym z nich jest szpital miejski im. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. W całym kraju dla takich pacjentów jest ponad 2 tys. miejsc.

Jednak nie będą to już szpitale jednoimiennie – będą przyjmowały także innych chorych zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

el

Podziel się: