Gdzie można oddać stare opony w Poznaniu?

opony fot. UMP

Mamy czas wymiany opon letnich na zimowe – i problemów, co zrobić z tymi, które nadają się tylko do wyrzucenia. Czy można je zwyczajnie wyrzucić do śmietnika czy trzeba wywieźć na Gratowisko?

Jak wyjaśnia miasto na swojej stronie, zużyte opony samochodowe z pojazdów o masie do 3,5 tony, motocyklowe czy rowerowe są w grupie odpadów wystawkowych. To znaczy, że można je wystawić przed nieruchomość (w przypadku domów jednorodzinnych) lub w miejscu gromadzenia odpadów gabarytowych (w przypadku osiedli). Należy to zrobić do godziny 6.00 w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych w danym rejonie – harmonogram wywozu można znaleźć na stronie miasta.

Stare opony można także wywozić na Gratowiska przez cały rok i sześć dni w tygodniu. Adresy i godziny otwarcia również znajdują się na stronie miasta.

Przy okazji warto przypomnieć, co można wystawić do zabrania jako odpad gabarytowy poza oponami:

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, np. lodówki, pralki, telewizory, odkurzacze, żelazka, telefony itd.,
  • zużyte opony pochodzące od mieszkańców, tj. opony rowerowe, motorowe, motorowerowe i samochodowe z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t. (do 8 sztuk rocznie),
  • skrzydła drzwiowe, armatura i ceramika łazienkowa oraz sanitariaty.

Czego nie można wystawić:

  • części samochodowych (zderzaków, kanap samochodowych, drzwi, reflektorów, szyb itp.)
  • gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, w tym stolarki okiennej, ościeżnic drzwiowych, części instalacji (np. rur, paneli podłogowych i ściennych, papy itp.)
  • farb i rozpuszczalników oraz opakowań po nich, a także innych odpadów niebezpiecznych
  • baterii i akumulatorów

Prawidłowo przygotowane odpady wystawkowe powinny zostać wystawione w miejscu do tego przeznaczonym w dniu odbioru do godziny 6.00 rano i pozostawione bez opakowania, ponieważ pakowanie odpadów wystawkowych w kartony czy folię stretch utrudnia lub uniemożliwia identyfikację odpadów.

W przypadku osiedli mieszkaniowych lub kamienic zazwyczaj są przygotowane miejsca dla odpadów gabarytowych. W przypadku domów jednorodzinnych lub kamienic należy wystawić przed nieruchomość, do krawędzi jezdni lub chodnika, by mógł podjechać samochód i odebrać odpad.

Odpady wystawkowe odbierane są w ramach opłaty z nieruchomości zamieszkanych. Zgodnie z harmonogramem z nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej odbierane są raz na 6 miesięcy, a z budynków wielorodzinnych – raz w miesiącu.

Podziel się: