Reklama

Fundusz Dróg Samorządowych wystartował w Wielkopolsce

Oficjalnie 13 marca rozpoczął się nabór w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W Wielkopolsce na całość programu jest przeznaczone 377 mln zł, z czego 105 mln trafi do samorządów po zatwierdzeniu listy z 2018 roku przez Prezesa Rady Ministrów. Pozostała kwota – tj. prawie 272 mln zł dedykowana jest na dofinansowanie inwestycji drogowych w 2019 r.

– Kwoty, o których dziś mówimy, są przełomowe. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego jako pierwszy po 1989 roku przeznaczył tak ogromne środki na infrastrukturę drogową. Kwota 377 mln zł pozwoli nam odpowiedzieć na potrzeby samorządów, które przez lata borykały się z brakiem środków na budowę zarówno tych większych, jak i mniejszych inwestycji drogowych – mówi Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Jakie są główne cele Fundusz Dróg Samorządowych? Według wojewody można wyróżnić kilka aspektów. – Przede wszystkim poprawiamy standard dróg, a co za tym idzie, także bezpieczeństwo. Kolejnymi celami są zwiększenie spójności terytorialnej oraz wyrównanie potencjału społeczno-gospodarczego Wielkopolski. W związku z tym kieruję apel do wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów, aby licznie brali udział w programie. To wielka szansa dla mieszkańców na poprawę standardów i bezpieczeństwa lokalnych dróg – dodaje.

W 2018 roku wojewoda przedstawił listę dróg, które mają otrzymać dofinansowanie. Początkowo planowano, że inwestycje otrzymają analogiczną do poprzednich lat kwotę, czyli około 89 mln zł. Ostatecznie będzie to aż 105 mln zł z puli 377 mln zł przeznaczonych dla Wielkopolski w 2019 roku. Oznacza to, że w ramach ogłoszonego 13 marca 2019 roku naboru wojewoda Zbigniew Hoffmann przekaże samorządom kolejne 272 mln zł na zadania drogowe. Dofinansowanie wyniesie od 50 do 80 proc., zależnie od zamożności samorządu. Na przykład, 50 proc. dofinansowania może otrzymać gmina, w której dochód na mieszkańca wynosi powyżej 1960 zł, z kolei na 80 proc. może liczyć samorząd o dochodzie per capita poniżej 1710 zł. Analogicznie w kontekście powiatu będą to kwoty 435 zł i poniżej 370 zł na osobę. Nowością jest możliwość składania przez samorządy dowolnej liczby projektów, przy czym dofinansowaniem będą mogły być objęte maksymalnie dwa.

Nabór potrwa do 12 kwietnia. Spotkanie konsultacyjne dla samorządów wojewoda wielkopolski zorganizuje 20 marca w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Autor: UW

Dodaj komentarz

avatar