Fotoplastykon zaprasza do nowej siedziby

Wystawa stereofotografii “Przebłyski wolności” oficjalnie zainauguruje działalność Fotoplastykonu w nowej siedzibie w budynku Arkadii. Wernisaż rozpocznie się 5 marca o godzinie 16.00.

Jak pisze Marcel Skierski, nową odsłonę funkcjonowania Fotoplastykonu Poznańskiego otwiera pokaz stereofotografii z czasu I wojny światowej, okresu bezpośrednio poprzedzającego odzyskanie przez Polskę państwowości po ponad stu latach zaborów. Tym samym wystawa nawiązuje do zakończonego niedawno roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Pejzaż naszego kraju, stanowiącego arenę starć obcych mocarstw, uwieczniono na kilku prezentowanych stereofotografiach. Przemarsz pruskiej armii widzimy na zdjęciu „Wkroczenie naszych zwycięskich wojsk do Łodzi”. Niektóre obrazy pozbawione są nawiązań do trwającego konfliktu – jak w przypadku stereofotografii „Kościół w Łodzi” przedstawiającej widok na kościół Zesłania Ducha Świętego czy „Rynek w Łowiczu z widokiem na dom, w którym mieszkał Napoleon I” – i odnoszą się do ważnych miejsc w danych miejscowościach.

Odwiedziny Fotoplastykonu Poznańskiego to zawsze podróż w czasie. Tym razem proponujemy przeniesienie się sto lat wstecz, aby za pośrednictwem stereofotografii doświadczyć wydarzeń, które wpłynęły na losy Polski i całego świata. Zdjęcia pokazujące działania wojenne, widoki na miasta czy różne wydarzenia historyczne stanowią świadectwo epoki i poza rozrywką przynoszą również sporą porcję wiedzy.

Mat. pras., el

Dodaj komentarz

avatar