Fontanna w Zielonych Ogródkach nadal nieczynna. Trzeci rok z rzędu!

Zielone Ogródki fot. ROSM

„Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dotyczących uruchomienia w tym roku fontanny na Zielonych Ogródkach przy Strzeleckiej” – poinformowała Rada Osiedla Stare Miasto. Fontanna w tym roku znów nie zostanie uruchomiona.

Fontanna nie działa od… ponad trzech lat. Przez cały ten czas radni ze Starego Miasta walczą o jej ponowne uruchomienie, jednak jak dotąd – bezskutecznie. Zarząd Zieleni Miejskiej, który zarządza fontanną, tłumaczy, że w fontannie doszło do awarii. Nie wyjaśnia jednak, dlaczego w ciągu trzech lat nie udało się jej usunąć.
– Ciągle otrzymujemy wymijające odpowiedzi – mówiła w czerwcu ubiegłego roku Lidia Koralewska z Rady Osiedla Stare Miasto. – Najpierw był to stan epidemii, potem szukanie uszkodzenia albo firmy, która będzie w stanie usunąć usterkę. Aż trudno uwierzyć, że przez kilkadziesiąt miesięcy nie można zaleźć serwisanta, firmy, która zdiagnozuje problem i przywróci wodny mechanizm do działania.

Upłynął prawie rok – a sytuacja w zasadzie się nie zmieniła, chociaż radni dostali kolejną odpowiedź od ZZM. Zarząd informuje w niej, że uzyskał ekspertyzę dotyczącą fontanny, która wykazała zły stan techniczny konstrukcji. Tak zły, że uniemożliwia jej eksploatację.
„Mając na względzie konieczność dokonania remontu przedmiotowej fontanny tut. Zarząd zabezpieczył środki finansowe na wykonanie projektu. Z uwagi na przewidywany koszt działań w zakresie projektu i późniejszych prac realizacyjnych Zarząd Zieleni Miejskiej przekazał obecnie Spółce – Poznańskie Inwestycje Miejskie wskazanie do realizacji w zakresie prac projektowych. Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności oraz przewidywany harmonogram działań Poznańskich Inwestycji Miejskich w zakresie prac projektowych, w obecnym roku kalendarzowym nie przewidujemy uruchomienie fontanny na terenie skweru Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego”.

Innymi słowy – miejska spółka ma tyle pracy, że remont fontanmy musi się ustawić w długiej kolejce i czekać na realizację, która na pewno nie nastąpi w tym roku.
„Będziemy działali dalej w tym temacie pytając, czy konieczne jest zlecenie dla Poznańskich Inwestycji Miejskich” – zapewniają radni ze Starego Miasta.

Warto przypomnieć, że urokliwa fontanna nie jest szczególnie wiekowa: zbudowano ją w 2008 roku, a autorem rzeźb jest Norbert Sarnecki. Działała zaledwie 11 lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: