Finałowa szóstka w konkursie na nową siedzibę teatru

Zakończył się pierwszy etap konkursu architektonicznego, którego zwycięzca zaprojektuje nową siedzibę Teatru Muzycznego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 kwietnia. Pierwsi widzowie powinni obejrzeć spektakle w nowym teatrze za około cztery, pięć lat.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu ogłoszono w połowie września zeszłego roku. Zgłosiły się 44 pracownie architektoniczne, spośród których sąd konkursowy – na podstawie zaprezentowanego portfolio – zakwalifikował do dalszego etapu 23. W kolejnym etapie konkursu wyłoniono finałową szóstkę. Ocenie poddano zarówno było portfolio, jak i opis wizji.

W gronie finalistów znaleźli się: : Studio Architektoniczne „Kwadrat” Sp. z o.o. Sp.k.; DRDH Architects Ltd Atelier Starzak Strębicki – Pracownia Architektury s.c. Jolanta Starzak, Dawid Strębicki; ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego Ski Studio Błażej Szurkowski; KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna Marcin Kozikowski; Jems Architekci Sp. z o.o.; Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.

12 lutego przedstawiciele tych pracowni spotkają się z sądem konkursowym. Czas na składanie prac mają do 26 marca 2019 roku. Wyniki konkursu poznamy w pierwszej połowie kwietnia. Wydarzenie połączone będzie z wystawą wszystkich prac konkursowych oraz dyskusją na temat rozwiązań przewidzianych w zwycięskiej koncepcji.

Zdecydują fachowcy

Nad wyborem najlepszej pracy czuwać będzie sąd konkursowy. Do udziału w nim zaproszenie przyjęli architekci znani także szeroko poza granicami kraju: Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein, które posiada swoje oddziały w Chicago, Nowym Yorku, Bukareszcie i Warszawie – w Polsce pracownia znana jest m. in. z powstającego zespołu budynków biurowych Mennica Legacy Tower w Warszawie), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie znanej z zaprojektowania PGE-Arena w Gdańsku), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce), Bolesław Stelmach (architekt, Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej), Katarzyna Podlewska (architekt, Wydział Urbanistyki i Architektury), Krzysztof Frąckowiak (architekt, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów). W sądzie zasiądzie również Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejska Konserwator Zabytków oraz Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Na nagrody dla autorów najlepszych koncepcji Miasto przeznaczyło łącznie 220 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 7 mln 300 tys. zł. Na budowę Teatru Miasto Poznań planuje wydać w kolejnych latach 170 mln zł.

Nowy Muzyczny za 4-5 lat

Najnowocześniejszy teatr w Polsce zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośna, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Skierowany jest do zespołów składających się z architektów doświadczonych w zakresie realizacji podobnych obiektów. Oprócz budynku o wysokiej jakości architektury, Miasto i Teatr oczekują nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych mieszkańcom rozwiązań w zakresie technologii sceny, wnętrz i logistyki.

Budynek przy ul. Niezłomnych, w którym dziś mieści się Teatr Muzyczny, nie należy do Miasta. Jest również za mały w stosunku do potrzeb.

Pierwsze spektakle w nowej siedzibie będzie można obejrzeć za około cztery, pięć lat.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: