wtorek, 5 grudnia, 2023

Festiwal Granda wystartował!

Pisarze, detektywi, specjaliści od sekcji zwłok, przepytywanie przez groźnych mężczyzn z kaburami z bronią, wizyty w takich miejscach jak Zakład Medycyny Sądowej, no i mnóstwo książkowych nowości – rozpoczęło się najbardziej kryminalne wydarzenie Poznania, czyli festiwal Granda.

Tradycyjnie już miejsce festiwalu jest DS Hanka przy al. Niepodległości i tam też o godzinie 16.30 zjawili się ci najbardziej zapaleni kryminaliści, żeby wziąć udział w oficjalnym otwarciu festiwalu.

– Dziewiąty Poznański Festiwal Kryminału Granda uważam za otwarty – powiedziała Marita Lipska, dyrektorka festiwalu, która uroczyście otworzyła go w towarzystwie Marcina Kostaszuka, dyrektora Wydziału Kultury UMP.
– Bardzo będę szczęśliwy, jeśli za rok znowu spotkamy się tutaj – dodał dyrektor Kostaszuk. – Miasto Poznań na pewno będzie z wami i będzie wspierać Grandę.

Pierwszym zaplanowanym gościem Grandy była Joanna Opiat-Bojarska, która na festiwalu promuje swoją najnowszą książkę “Fejm”, a rozmawiał z nią Marcin Okoniewski/Okoń w Sieci. Co ciekawe – przepytujący przyszedł na tę rozmowę… pod bronią, no ale podczas takiego festiwalu trudno się temu w zasadzie dziwić…

Joanna Opiat-Bojarska pytana o receptę na sukces stwierdziła, że na pewno pomaga jej ukończenie uczelni ekonomicznej, co owocuje dobrym zarządzaniem czasem, a także to, że dużo wymaga tak od siebie, jak i od wydawców – co czasami kończy się zmiana wydawcy… Gorąco też broniła literatury kryminalnej, o której często mówi się, że to kryminał to taka książka jednorazowa – do przeczytania i zapomnienia.
– Staram się w kryminale przemycać informacje i wątki, które poszerzają pewien problem, otwierają drzwi, które normalnie są zamknięte, dlatego mam nadzieję, że można do nich wracać – mówiła pisarka.

Joannę Opiat-Bojarską na scenie zastąpił znany dziennikarz śledczy i dwukrotny laureat nagrody Grand Press Szymon Jadczak – spotkanie z nim prowadzili Małgorzata Sikorska i Jan Koprowski, a było poświęcone, co nie powinno dziwić, realiom dzisiejszej Polski, tym oczywiście bardziej kryminalnym.

O godz. 19.30 Agnieszka Pietrzyk, Marek Stelar, Marcel Moss w rozmowie z Magdaleną Sobczak zdradzą sekrety pisania serii, a o 21.00 o roli technologii w pracy detektywa i jego kompetencjach opowiedzą sami detektywi.

Sobota to kolejny dzień festiwalu i kolejne spotkania – dokładny program znajduje się tutaj.

Strona głównaKulturaFestiwal Granda wystartował!