Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Kryminalny weekend w Poznaniu. Zaczyna się festiwal Granda! (PROGRAM)

Najpoczytniejsi pisarze kryminałów, wybitni specjaliści od… zbrodni, najwięksi wydawcy oraz, oczywiście, kryminały: i te najnowsze, i te nieco starsze, a wszystkie w dobrych cenach. 22 września zaczyna się Poznański Festiwal Kryminału Granda!

To już dziewiąta edycja imprezy, tradycyjnie odbywającej się pod patronatem portalu TenPoznan.pl. W tym roku odbędzie się ponownie w DS Hanka przy al. Niepodległości 26, ale towarzyszące jej dodatkowe wydarzenia – Stacje Sensacje – będą się działy w całym mieście, więc warto się uważnie rozglądać! Tegoroczny idiom to “W sieci”.

Tradycyjnie na Grandę zjadą najpopularniejsi twórcy kryminałów, z którymi będzie można się spotkać, poprosić o autograf i oczywiście kupić ich książki. Będą więc między innymi Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Ryszard Ćwirlej, Mieczysław Gorzka, Szymon Jadczak, Agnieszka Pietrzyk, Marek Stelar, Marcel Moss, Tomasz Duszyński, Mariusz Czubaj, Izabela Janiszewska, Anna Potyra, Mieczysław Gorzka, Jędrzej Pasierski, Maciej Siembieda.

Gościem specjalnym będzie dziennikarz śledczy Szymon Jadczak, a specjalne atrakcje zapowiadają Wojciech Chmielarz i Robert Małecki, którzy zdradzą całkiem sporo ze swoich najnowszych powieści – ale oczywiście zrobią to we właściwy sobie, niepowtarzalny sposób…

Program IX Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda:

Piątek, 22 września

godz. 16:30 -16:40 Oficjalne otwarcie Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA 2023

godz. 16:40 -17:40 Różowa, szybka Piłka z Joanną Opiat – Bojarską prowadzi Marcin Okoniewski/Okoń w Sieci

godz. 18:00 -19:00 Nie interesuj się! Spotkanie z Szymonem Jadczakiem poprowadzą Małgorzata Sikorska i Jan Koprowski

godz. 19:30 – 20:30 Ukryte sieci czyli pisanie serii Agnieszka Pietrzyk, Marek Stelar, Marcel Moss prowadzi Magdalena Sobczak

godz. 21:00 -22:30 WYKŁAD Rola technologii w pracy detektywa: narzędzia cyfrowe, techniki śledzenia – prowadzi właściciel firmy Europejskie Biuro Operacyjne WYKŁAD Kompetencje detektywa prowadzi właściciel Europejskiego Biura Detektywistyki i Bezpieczeństwa

Sobota, 23 września

godz. 10:30 -12:00 Czego szukamy w retro kryminałach? Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Mariusz Czubaj pytania zadaje Przemysław Poznański/Zupełnie Inna Opowieść

godz. 12:30 -14:00 Kuszenie pisarza! Izabela Janiszewska, Anna Potyra, Mieczysław Gorzka, Jędrzej Pasierski Kusi Agnieszka Kalus/ Czytam Bo Lubię

godz. 14:30 -15:30 O szpiegach na zimno Marcin Faliński, Rafał Barnaś, Właściciel Europejskiego Biura Detektywistyki i Bezpieczeństwa; rozmawia Adam Górczewski

godz. 16:00 -17:30 Wielki spojler! Wojciech Chmielarz i Robert Małecki otwarcie o swoich książkach. UWAGA na tym spotkaniu spojlerujemy z Waszym udziałem, ile wlezie! rozmawiamy otwarcie i bez pardonu o książkach WADA oraz ŻAŁOBNICA autorstwa Roberta Małeckiego, oraz o DŁUGIEJ NOCY I WYRWIE Wojciech Chmielarza.

godz. 18:00 -19:00 Krótka Piłka z Maciejem Siembiedą rozmawia i Marcin Okoniewski/Okoń w Sieci

godz. 19:30 -21:00 Gala Premier Jedrzej Pasierski, Weronika Mathia, Agnieszka Płoszaj, Sara Antczak, Przemysław Kowalewski, Mieczysław Gorzka, Tomasz Duszyński, Magdalena Stachula, Ryszard Ćwirlej, Krzysztof A.Zajas; Galę prowadzi Dariusz Milejczak

Niedziela, 24 września

godz. 10:00 -11:00 DLA MŁODSZYCH GRANDZIARZY Wydawnictwo Frajda zaprasza na spotkanie z Markiem Stelarem autorem serii dla dzieci Chaos i spółka na tropie!

godz. 11:00 -12:00 DLA MŁODSZYCH GRANDZIARZY Wydawnictwo Zakamarki zaprasza na premierę książki TAJEMNICA MASKARADY Martina Widmarka i Heleny Willis. Dużych i małych miłośników książek detektywistycznych o przygodach Lassego i Mai zapraszamy na głośne czytanie fragmentów premierowej Tajemnicy maskarady oraz warsztaty. W zasie zajęć będziemy sprawdzać swoje odciski palców, układać ilustracje oraz tworzyć okładki. Więcej szczegółów na miejscu.A na Zakamarkowym stoisku do nabycia książki o detektywach i rzezimieszkach.

godz. 12:30 -14:00 Miejsce i czas Anna Rozenberg, Anna Kańtoch i Krzysztof A.Zajas; pytania zadaje Adam Górczewski

godz. 14:30 -16:00 Po raz pierwszy na scenie GRANDY KRYMINALNY SLAM POETYCKI zorganizowany przez Fundację KulturAkcja

STACJE SENSACJE

Czwartek 21 września

godz. 18.00 i 19.00 – LANDRU, MORDERCA KOBIET (Landru, asesino de mujeres) Robert Parinelli Landru powraca:) Nadal uwodzi i nadal zdobywa … kosztowności – Teatr asz.teatr, ul. Starołęcka 60 A
Konieczna rezerwacja miejsc!

Piątek 22 września

GRANDA w Marynce, Liceum św. Marii Magdaleny, Garbary 24, 61-867
9.50-10.35 Kryminalny Kahoot z wiedzy o literaturze i kinie kryminalnym
10.55-11.40 – Spotkanie autorskie. Historyczna zbrodnia – jak ją opowiedzieć, by powstała mocna powieść kryminalna. O swoich doświadczeniach pisarskich opowie Przemysław Kowalewski.
11.50-12.35 – Spotkanie autorskie. Nie wystarczy dobry pomysł – spotkanie z Sarą Antczak, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych, która opowie, co zrobić, by zaistnieć w świecie wydawniczym.
12.45-13.30 – Jaka to melodia? Sprawdź swoją wiedzę o muzyce kryminalnej z wielu zaskakujących źródeł.

Oprócz tego przez cały dzień trwa gra owiana sensacyjną tajemnicą, sprzedajemy strasznie dobre jedzenie i działa kryminalna fotobudka!

STACJA SENSACJA w XXVIII LO ZSB-D, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, 28 Liceum Ogólnokształcące, ul. Raszyńska 48, Poznań
10.40-11.25 – Spotkanie z autorką – Weroniką Mathią
10.25-11.40 – Kryminalny chillout (prezentacja fragmentów ścieżek dźwiękowych z najbardziej znanych filmów kryminalnych w auli szkolnej)
12.20-13.05 – Spotkanie z autorem – Przemysławem Kowalewskim
13.05-13.20 – Kryminalny chillout (prezentacja fragmentów ścieżek dźwiękowych z najbardziej znanych filmów kryminalnych w auli szkolnej)

Cały dzień jest szansa poznania tegorocznych GRANDziarzy – na szkolnym telebimie i tablicach ogłoszeniowych będzie prezentacja zdjęć i krótkich informacji o gościach tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA przygotowana przez uczniów i nauczycieli.

GRANDA u Generałowej Zamojskiej, XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
11.00 -12.30 – na spotkanie autorskie z Joanną Opiat -Bojarską zapraszają uczniowie klasy Teatralnej

Liceum Plastyczne w Poznaniu, ul. Junikowska 35
Prace uczniów klas 3 i 4 inspirowane hasłem wywoławczym Grandy zostaną wyświetlane na ekranach sceny główniej w dniach 22-24 września

Sobota 23 września

Teatr asz.teatr, ul. Starołęcka 60 A
18.00 i 20.00 – DAM PRACĘ Julity Banaśkiewicz. Spektakl z cyklu ObScena Asz.Teatru. Czyli “grandzimy” erotycznie. Jesteś przepracowany? Twój pracodawca mało płaci? Nie masz pakietu socjalnego albo masz złe warunki pracy? Twój szef jest gburem i karierowiczem? Koniecznie zmień pracę! Dziś praca szuka człowieka ale pamiętaj, czytaj uważnie ogłoszenia. Zapraszamy na dowcipne i obsceniczne interview, może i Ty dostrzeżesz prosta prawdę, że można pięknie żyć. Występują: Marta Stajkowska, Jagoda Bień, Joanna Mikołajewska, Piotr Glapiński i Roman Sliwka. Spektakl tylko dla widzów dorosłych! Konieczna rezerwacja miejsc

Uniwersytet SWPS, ul. Kutrzeby 10
15:00 – 16:00 – mec. Arkadiusz Habiera – Kryptonim cyberatak
16:15 – 17:15 – mec. Anna Zbierska – Między prawdą a fikcją:jaka jest rola adwokata w procesie o zabójstwo.
17:30 – 18:30 – spotkanie autorskie rozmowa Anny Kubiak z Małgorzatą Gołotą, autorką m. in. książki Żyletkę noszę zawsze przy sobie, spotkanie prowadzi Błażej Wandtke.

Kahawa, pl. C. Ratajskiego 10
16.00-17.00 -Inspektor Lignon i czarna sukienka I integracyjna, sentymentalna i detektywistyczna gra fotografiami Pawła Kamzy. GRA będzie dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku.

Paryż, lato 2023 roku. Inspektor Lignon po 35 latach wraca do swego pierwszego śledztwa – sprawy Klaudii Nijak. Dziewczyna przyjechała do Francji z Krakowa, jej zwłoki zostały znalezione w kanale Saint Martin. W dłoni Klaudii tkwił kawałek czarnego batystu. Sprawa w 1988 roku nie została wyjaśniona. Inspektor Lignon niedowidzi, czy wada wzroku pomoże mu w śledztwie? Biało czarne fotografie współczesnego Paryża razem z opowiadaniem tworzą łamigłówkę. Widzowie wystawy mogą spróbować rozwiązać zagadkę wspólnie z inspektorem Lignon.

NOWA NASTAWNIA, Park Henryka Wieniawskiego

14.00 – 16.00 – SPEED DATE PISARSKIE, CZYLI OKO W OKO
Dla tych, którzy piszą do szuflady, chcieliby pisać lub noszą się już z pisarstwem od lat, mamy wyjątkowe spotkanie w formule Speed Date – jak to zrobić? zapisujesz się na godzinę i masz kilka minut, aby po kolei 3 pisarzom zadać pytanie które Cię jako przyszłego pisarza nurtuje. Nie zapisujesz się “na pisarza” los wskaże Ci tych 3 z którymi będziesz mógł porozmawiać – w końcu to Speed Date! Doświadczenie uczy, że taka szybka wymiana myśli bywa kluczem do sukcesu! W spotkaniu udział biorą Anna Rozenberg, Izabela Janiszewska, Magdalena Stachula, Joanna Jodełka, Marek Stelar, Jędrzej Pasierski, Sara Antczak, Marcel Moss

KATEDRA I ZAKŁAD MEDYCYNY SĄDOWEJ W POZNANIU

I grupa godz. 11.00-12.30,
II grupa godz. 13.00 – 14.30. Obowiązują zapisy
Wykład i zwiedzania nowej siedziby Zakładu Medycyny Sądowej. W trakcie zwiedzania min sala sekcyjna i spotkanie z medykiem sądowym.

Poznańskie Muzeum Pyry, ul. Wroniecka 18, wejście od ul. Mokrej
godz. 20.30 – Pyrlandzka Noc Grozy – to specjalny spektakl w Poznańskim Muzeum Pyry, gdzie poznacie historię zbrodni z Miasta Kozłów. Przeniesiemy Was w czasie i opowiemy o drastycznych i mrożących krew w żyłach wydarzeniach, które miały miejsce w Poznaniu przez 1000 lat jego istnienia. Specjalnie stworzona scenografia oraz narracja sprawi, że poczujecie nie raz dreszczyk emocji. Po tym co usłyszycie, już nigdy więcej nie przejdziecie tak obojętnie ulicami Poznania.
Uwaga! spektakl dla widzów od 18 roku życie,

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, piętro obok Filii Sztuki.

Książki dla młodych detektywów. Czy istnieją kryminały dla dzieci? Oczywiście! Podczas trwania Poznańskiego Festiwalu Krymiału Granda będziemy mogli się o tym przekonać. W gablotach na piętrze historycznego gmachu Biblioteki Raczyńskich pojawią się książki o szpiegach, tajemnicach, detektywach i przygodach z Archiwum Książki Dziecięcej. Dla wszystkich tych, którzy są jeszcze za młodzi na czytanie Stephena Kinga, ale już lubią śledztwa, zwroty akcji i ukryte motywy. Mnóstwo czytelniczych inspiracji nie tylko dla najmłodszych. Zapraszamy! W tym samym czasie w Galerii Atanazego trwać będzie wystawa “Dzieciństwo na trzepaku”.

Niedziela, 24 września

Pijany Konik Coffee & Cocktail Bar,ul. Szamarzewskiego 11/1a
godz. 10.00 -15.00 – Jak pisać, by inni chcieli czytać. Warsztaty literackie z Maciejem Siembiedą
Warsztaty literackie, które poprowadzi Maciej Siembieda, jeden z najpopularniejszych w Polsce, wielokrotnie nagradzany autor powieści sensacyjnych oraz dziennikarz i redaktor z wieloletnim doświadczeniem.

Każdy z uczestników otrzyma w prezencie książkę Macieja Siembiedy z dedykacją autora!

WYDARZENIA W SALI OWALNEJ

sobota, godz. 10:30 – 11:30 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu zaprasza do nauki!

Kryminalne Zagadki PJM – Zapraszamy na warsztaty, w czasie których nauczą się Państwo, w jaki sposób nawiązać kontakt z osobą głuchą, a także poznają Państwo kilka wyrazów w polskim języku migowym, które są związane z tematyką kryminalną. Warsztaty zwieńczy wspólna gra Mafia, w której w praktyce będzie można wykorzystać nabyte w czasie warsztatu umiejętności.

Warsztaty prowadzą Ewa Chmielewska-Rozumek, Eliza Szygenda, Izabela Andrzejewska, Sara Kasprzak z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu.

sobota, godz. 12:30 – 14:00 Scenariusz na życie – prewencja samobójstw (obowiązują zapisy)

Na spotkaniu zastanowimy się i poczujemy jaką moc i niemoc mają słowa. Stworzymy scenariusze rozmów rozjaśniających mrok. Odegramy sceny ratujące życie. Zapraszamy serdecznie. Wykład i warsztaty oraz prowadzą Patrycja Zenker, Magdalena Ryngwelska, Justyna Kaczmarek

Udział w festiwalu jest jak zwykle bezpłatny (dzięki! Patroni i Sponsorzy), warto jednak sprawdzić – niektóre atrakcje mają bilety, a niektóre zapisy.

Strona głównaKulturaKryminalny weekend w Poznaniu. Zaczyna się festiwal Granda! (PROGRAM)