czwartek, 18 kwietnia, 2024

Fajerwerki: policja przypomina o zasadach bezpiecznej zabawy

“Używanie środków pirotechnicznych bardzo często wiąże się z ogromną ilością poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych” – podkreślają policjanci. I wyjaśniają, na co trzeba zwrócić uwagę, żeby zabawa była bezpieczna.

Bez względu na to, ile osób zrezygnuje z puszczania fajerwerków w sylwestrową noc ze względu na dobro zwierząt – zawsze znajdą się tacy, którzy fajerwerki będą puszczać. Zwłaszcza dlatego, że zgodnie z prawem w Polsce obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Miłośnicy materiałów wybuchowych chcą więc w te dni powetować sobie zakaz obowiązujący przez cały rok.

Zasady bezpieczeństwa to podstawa

Niestety, nie zawsze robią to zgodnie z zasadami sztuki i bezpieczeństwa, o czym policjanci wiedzą najlepiej, bo to oni są wzywani do wypadków z powodu niewłaściwego używania środków pirotechnicznych.

“Używanie środków pirotechnicznych bardzo często wiąże się z ogromną ilością poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych” – informuje Komenda Główna Policji. – “Przyczyną większości przykrych wydarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa”.

Dlatego policjanci – jak co roku – sprawdzają te miejsca, gdzie sprzedaje się fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich sprzedaży. A użytkownikom przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją.

Petardy i fajerwerki przede wszystkim nie mogą być sprzedawane osobom niepełnoletnim – to przestępstwo i każdy, kto to zrobi, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli ktoś jest świadkiem takiego zdarzenia, powinien natychmiast powiadomić o tym policję. Dzieci nie powinny też odpalać fajerwerków, a jeśli oglądają, jak to robią dorośli, powinny być stale pod ich kontrolą i opieką.

Na co zwracać uwagę?

Fajerwerki należy kupować tylko u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosować się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach. Przed kupnem należy też sprawdzić, czy wyrób pochodzi z legalnego źródła – powinien mieć podaną nazwę producenta wraz z danymi adresowymi oraz oznaczenie CE, a także dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Dokładnie obejrzeć należy też obudowę: czy nie posiada żadnych wad mechanicznych, jak pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia, a elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się. Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, musi być wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na jego właściwe i stabilne ustawienie tak, by podczas odpalenia fajerwerk się nie przewrócił. Natomiast ten, który odpala się w dłoni, musi zawierać bezpieczny uchwyt.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych nigdy nie należy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych. Mogą się tym zajmować wyłącznie osoby pełnoletnie, wyłącznie zgodnie z instrukcją i wyłącznie trzeźwe. Do puszczania fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie ma ryzyka, że komuś stanie się krzywda lub wybuchnie pożar. Absolutnie nie może to być pomieszczenie zamknięte ani miejsce w pobliżu drzew czy linii energetycznych.

Jeśli nie wybuchnie…

“Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że ten nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało” – ostrzegają policjanci. – Pod żadnym pozorem nie odpalajmy produktów uszkodzonych lub po terminie ważności. Wybuchająca petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki”.

Gdyby jednak doszło do wypadku, należy natychmiast wezwać służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Strona głównaLifestyleFajerwerki: policja przypomina o zasadach bezpiecznej zabawy