Europejski Trybunał Praw Człowieka zadecydował: Polska ma pomóc uchodźcom

Franciszek Sterczewski fot. M. Kimbłowski, fundacja Ocalenie

Nasz kraj ma obowiązek zapewnić uchodźcom koczującym na polsko-białoruskiej granicy żywność, wodę i okrycia oraz tymczasowe schronienia i opiekę lekarza. Trybunał jednak nie nakazał wpuścić ich do Polski.

Jak informuje Polsat News, decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zapadła dziś i jest efektem wniosku o wydanie tzw. zarządzenia tymczasowego, jaki złożyli tam polscy prawnicy, którzy reprezentują uchodźców koczujących na granicy. Wszyscy uchodźcy oświadczyli, że chcą uzyskać status uchodźcy w Polsce. Zgodnie z prawem międzynarodowym taka deklaracja jest wystarczająca, by mogli wejść do Polski i zamieszkać w ośrodku dla cudzoziemców do czasu rozstrzygnięcia ich sprawy.

Jednak w tym przypadku ETPC zadecydował, że migranci powinni dostać od Polski żywność, wodę, ubrania, okrycia i opiekę medyczną. Ale to nie znaczy, że uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski.

Jednak jak powiedział polsatnews.pl Grzegorz Kukawka, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, to i tak bardzo satysfakcjonująca decyzja, bo ETPC bardzo rzadko udziela takich zabezpieczeń, no i oznacza też, że wstępnie ETPC uznał, iż skarga jest prawdopodobnie uzasadniona. Szczególnie cieszy go nakaz udzielenia pomocy medycznej, bo uchodźcy, zwłaszcza jedna z kobiet, są coraz gorszym stanie i ta pomoc jest im potrzebna natychmiast, jeśli mają przeżyć.

Decyzję ETPC skomentował też w mediach społecznościowych poseł Franek Sterczewski.
” To progres! Polska na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest zobowiązana do wykonywania zarządzeń ETPC” – napisał. – „Rząd dostał potwierdzenie tego, co my tutaj na miejscu wiemy od początku – nie można bezczynnie patrzeć jak na naszej granicy umierają ludzie.
Będziemy walczyć o jak najszybsze wykonanie tego zarządzenia. Tymczasem dziękuję adw. Danielowi Witko i r.pr. Agacie Bzdyń, którzy przygotowali wniosek do ETPC, a także adw. Grzegorzowi Kukowce, Fundacji Ocalenie i wszystkim zaangażowanym adwokatom i adwokatkom, radcom i radczyniom prawnym oraz organizacjom. Praw człowieka, konstytucji i Konwencji Genewskiej nie odpuszczamy!”.

Podziel się: