Era Jazzu: Czas Komedy, Danilo Amboage Perez i Dawid Tokłowicz

Era Jazzu Stanley Jordan fot. Sławek Wąchała

Era Jazzu zaprasza na koncerty 8-10 kwietnia, podczas których także w tegorocznej, festiwalowej edycji zaprezentuje projekty dedykowane Krzysztofowi Komedzie. Gościem specjalnym projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez.

– Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. – Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu „Czas Komedy” zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrywamy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce!

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych. W czerwcu 2002 na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i repertuar koncertu, który zawierał interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy.
– To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez – to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację.

Teraz odbędzie się polska premiera unikalnego projektu, a gościem trio argentyńskiego gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz, laureat Nagrody Ery Jazzu.

– Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski. – Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej.

Dawid Tokłowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2017 roku przebywał w Nowym Jorku, gdzie pobierał lekcje u najlepszych muzyków amerykańskich takich, jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon Pennicott. Uznawany za sensację młodego polskiego jazzu jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów: od finalisty festiwalu Jazz nad Odrą, Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition po Grand Prix School & Jazz Festival, główną nagrodę (wraz ze swoim kwintetem) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Sax Clubu oraz hiszpańskiego konkursu Online Wave Competition.

Poznański saksofonista jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project (z francuskim wibrafonistą Felixem Robinem) czy Tokłowicz & Strings. Ciekawy projekt saksofonisty z kwartetem kameralistów zrodził się w połowie 2020. Zespół – złożony ze studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych – swój repertuar zbudował z popularnych przebojów wybitnych polskich kompozytorów (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wasowski & Przybora, Krzysztof Komeda) wpinając do charakterystycznego brzmienie także światowe standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar zespołu zawiera także ciekawe kompozycje autorskie w doskonałym opracowaniu, podanym w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, które każde dzięki jazzowej improwizacji czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu, gdzie „klasyka” współbrzmi z jazzową improwizacją jest tutaj niezwykle ujmujący. Premiera na koncercie galowym Ery Jazzu (CK Zamek Poznań – 9 kwietnia).

Program festiwalu:

Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival
ESKAUBER & TOMEK NOWAK QUARTET – Rap Jazz Band
8 kwietnia 2022 godz.19.00 CK Zamek – Poznań

DANI PEREZ TRIO – Czas Komedy
9 kwietnia 2022 godz.19.00 CK Zamek – Poznań

DAWID TOKŁOWICZ & STRINGS – Era Jazzu Prize 2022
9 kwietnia 2022 godz.19.00 CK Zamek – Poznań

ANDREA MOTIS – Singing & Swinging
10 kwietnia 2022 godz.19.00 Aula UAM – Poznań

Źródło: Era Jazzu