Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje

fot. pixabay

Watykan oficjalnie poinformował o śmierci kardynała Josepha Ratzingera, emerytowanego papieża Benedykta XVI. Kardynał od dłuższego czasu poważnie chorował i nie pokazywał się publicznie. Miał 95 lat.

Jak podaje Onet, 28 grudnia o złym stanie zdrowia emerytowanego papieża poinformował papież Franciszek, który go odwiedził – po abdykacji Benedykt pozostał w Watykanie, w klauzurowym zakonie Matter Ecclesiae. Papież poprosił wówczas wiernych o modlitwę za swojego poprzednika. Kłopoty ze zdrowiem emerytowanego papieża miały się pojawić jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Bawarii. Jeszcze przed wojną wstąpił do niższego seminarium duchownego, ale właśnie ze względu na wojnę musiał przerwać naukę. W wieku 16 lat przymusowo wcielono go do wojska, ale pod koniec wojny zdezerterował, by zaraz po jej zakończeniu rozpocząć studia filozoficzne i teologiczne na Uniwersytecie w Monachium oraz w szkole wyższej we Freisingu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1951 r., a sześć lat później uzyskał tytuł profesora uniwersyteckiego – wykładał dogmatykę i teologię na kilku uczelniach.

W 1977 r. został kardynałem, a w 1981 roku prefektem Kongregacji Nauki Wiary – na to stanowisko mianował go Jan Paweł II. 8 kwietnia 2005 r., to właśnie on przewodniczył mszy świętej podczas pogrzebu Jana Pawła II na placu św. Piotra, a 19 kwietnia tego roku został wybrany 265. papieżem i przybrał imię Benedykt XVI.

W lutym 2013 r. Benedykt XVI nieoczekiwanie podał do wiadomości decyzję o przejściu na emeryturę, co wywołało sporą konsternację na świecie – zazwyczaj papieże pełnili swoją funkcję dożywotnio, a ostatni przypadek rezygnacji z funkcji biskupa Rzymu miał miejsce w XIII wieku. Po ustąpieniu przeniósł się do klauzurowego zakonu Matter Ecclesiae.

Od czasu ustąpienia unikał publicznych wystąpień – ostatni raz pojawił się publicznie w 2020 roku – poruszał się wtedy na wózku inwalidzkim.

Podziel się:

Ostatnio dodane: