niedziela, 25 lutego, 2024

Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce. Ministerstwo wydało decyzję

będzie miała swoją elektrownię jądrową. Ministerstwo Klimatu i Środowiska 24 listopada wydało decyzję zasadniczą w tej sprawie na wniosek PGE PAK. Będzie to druga elektrownia w Polsce, a powstanie we współpracy z koreańską firmą KHNP.

Decyzja zasadnicza umożliwia rozpoczęcie prac w wybranej lokalizacji, a jest nią Pątnów w powiecie konińskim, tuż obok elektrowni ZE PAK.
– Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa funkcjonowania państwa, a wobec wyzwań związanych z transformacją energetyczną tylko energetyka jądrowa może tu zapewnić w najbliższych latach twarde i stabilne podstawy – mówi Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych. – Nie tylko jeśli chodzi o sam dostęp do taniej i czystej energii, ale też szeroko rozumiany rozwój gospodarczy kraju. Realizacja projektu, jaki PGE PAK Energia Jądrowa chce realizować wspólnie ze stroną koreańską w Pątnowie doskonale wpisuje się w plany, jakie ma rząd w tym zakresie. Wydanie dla tego projektu decyzji zasadniczej to zaś potwierdza. Mam więc nadzieję, że dalszej realizacji tego projektu nic ani nie wstrzyma, ani nie uniemożliwi.

Złożony przez PGE PAK Energia Jądrowa wniosek zawierał najważniejsze informacje dotyczące planowanej elektrowni, która ma zostać zbudowana w sprawdzonej i bezpiecznej technologii APR1400. Jak informuje spółka, dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW dostarczą rocznie 22 TWh energii. To odpowiada 12 proc. obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

– Decyzja zasadnicza jest kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam przejść do kolejnych etapów inwestycji – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Otrzymaliśmy ją w niespełna 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego. W przypadku tak dużej inwestycji to bardzo dobry wynik. To także dowód zaangażowania i dobrej współpracy wszystkich partnerów w projekcie oraz potwierdzenie, że ambitny plan uruchomienia pierwszego bloku elektrowni do 2035 jest bardzo realny. Elektrownia zapewni odbiorcom tanią i czystą energię, a Polsce, wraz ze źródłami OZE bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

Decyzja MKiŚ pozwala PGE PAK Energia Jądrowa przejść do kolejnego etapu realizacji inwestycji jakimi są, m.in., badania środowiskowe i lokalizacyjne, przygotowanie studium wykonalności projektu oraz kontynuacja rozmów na temat finansowania inwestycji. Sama elektrownia ma być gotowa w 2035 roku.

– Cieszę się, że dzięki uzyskaniu decyzji zasadniczej będziemy mogli kontynuować prace nad projektem budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie – podkreśla Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa. – Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas Polaków – bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie odpowiedzialna za budowę elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa – to pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa.

Źródło: PGE PAK Energia Jądrowa
Strona głównaBiznes i FinanseElektrownia jądrowa w Wielkopolsce. Ministerstwo wydało decyzję