Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Sejmik przyjął uchwałę

WORD Poznań fot. WORD Poznań

Sejmik Województwa Wielkopolskiego zdecydował o podwyżce o 40 proc. cen za egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy. Podwyżka dotyczy wszystkich kategorii uprawnień i jest najwyższą dopuszczalną przez prawo.

Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, na posiedzeniu zarządu związku województw podjęto decyzję, by wprowadzić takie same podwyżki we wszystkich województwach.

Przeciwko temu protestowali radni PiS, którzy chcieli, aby podwyżki w Wielkopolsce były nieco niższe niż w innych województwach, bo to przyciągnęłoby zdających do Wielkopolski. To z kolei poprawiłoby sytuację finansową Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, które prowadzą egzaminy – w ubiegłym roku z pięciu działających w naszym regionie aż trzy poniosły straty.

Jednak wicemarszałek Wojciech Jankowiak zwrócił uwagę, że przy kosztach kursów na prawo jazdy koszty egzaminu są naprawdę niewielkie. Zwrócił też uwagę, że jeszcze kilka lat temu za kurs nauki jazdy płaciło się najwyżej 2 000 zł, a obecnie to co najmniej tysiąc złotych więcej. Liczenie na to, że ktoś przy takich kosztach zechce oszczędzić 20 zł na cenie egzaminu i przyjedzie w tym celu do Wielkopolski – jest mało realne.

Ostatecznie więc za egzamin teoretyczny kursanci zapłacą 50 zł (dotąd było 30 zł), za egzamin praktyczny na kat. B, B1 A, A1, T – 200 zł (dotychczas było 140 zł), a za egzamin praktyczny kat. C, B+E – 250 zł (było 200 zł). Podwyżka wejdzie w życie wiosną tego roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: