Duże zmiany w Poznaniu. Kierowcy i mieszkańcy muszą uważać!

budowa przejazdu na Grunwaldzkiej fot. PIM

W weekend 4-5 lutego zaczną obowiązywać kolejne zmiany w organizacji ruchu na Grunwaldzkiej, trasy zmienią też kursujące tamtędy autobusy. „Bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi nabiera kształtów” – informuje PIM. Zaplanowane zmiany umożliwią kontynuację prac.

Inwestycja prowadzona na granicy Poznania i Plewisk daje się we znaki mieszkańcom i kierowcom kolejnymi zmianami w organizacji ruchu i korkami. Pociechą jest dla nich z pewnością fakt, że prace na budowie się toczą i jest coraz bliżej do końca inwestycji, a więc i stania w korkach na przejeździe kolejowym.

Prace coraz bardziej zaawansowane

„Długo wyczekiwany bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej nabiera kształtów” – zapewnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. I to właśnie dlatego zmiany w organizacji ruchu są niezbędne, by prace mogły być dalej prowadzone.

– Po stronie Poznania główna konstrukcja przejazdu pod torami jest na ukończeniu – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Nad ul. Grunwaldzką widzimy też już kładkę dla pieszych i rowerzystów, a także wiadukt kolejowy, po którym od listopada poruszają się pociągi. Warto również zwrócić uwagę na węzeł przesiadkowy po stronie Plewisk, gdzie widzimy np. słupy wspólnej wiaty peronowej dla pasażerów pociągów oraz autobusów. Będą tutaj odbywały się przesiadki typu drzwi w drzwi.

W rejonie węzła przesiadkowego widać także zarys pętli autobusowej oraz kształt nowego układu drogowego wraz z rondami – trwają tam prace brukarskie. Według oceny PIM najbardziej zaawansowane są prace branży kolejowej i mostowej – wykonanych jest już ok. 60 proc.

Po stronie Poznania trwają teraz prace przy płycie dennej – betonowej konstrukcji, na której zostanie wybudowana jezdnia pod torami. A po stronie Plewisk rozpoczęto drążenie wykopu, gdzie docelowo będzie jezdnia. Po obu stronach linii kolejowej toczą się też prace związane z sieciami uzbrojenia terenu – prace branży sanitarnej przekroczyły już półmetek.

Zmiany w nocy z 3 na 4 lutego

Zgodnie z nową organizacją ruchu w nocy z 3 na 4 lutego na fragmencie ul. Grunwaldzkiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy w stronę Plewisk, a dla zmierzających do Poznania wprowadzony zostanie objazd, ponieważ obecnie najwięcej dzieje się po stronie Plewisk. Zajęty zostanie pas ruchu ul. Grunwaldzkiej – odcinek od ul. Wołczyńskiej do posesji nr 426, gdzie będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy w kierunku Plewisk. Piesi poruszać się będą zachodnią stroną ulicy, zachowane zostaną dojścia i dojazdy do posesji.

Jadący w kierunku Poznania będą korzystać z objazdu przez ul. Kolejową lub Skrytą, Fabianowską oraz Wołczyńską do drogi tymczasowej prowadzącej do przejazdu kolejowego. Na ul. Południowej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do ul. Żytniej. Z ul. Żytniej, która pozostanie dwukierunkowa, będzie można dostać się do ul. Grunwaldzkiej przez ul. Wołczyńską lub Południową, Zachodnią i Skrytą. W rejonie skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i Południowej oraz na ul. Południowej i Żytniej wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz zatrzymywania się, co umożliwi przejazd autobusów. Na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Południowej zmieni się tor jazdy (w obu kierunkach) z uwagi na konieczność zapewnienia autobusom miejsca na manewr skrętu. Ponadto zmieni się pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Wołczyńskiej – ul. Wołczyńska stanie się drogą podporządkowaną.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Na zmiany muszą się nastawić także pasażerowie komunikacji miejskiej: od 4 lutego autobusy linii nr 716 i 224 jadące do Poznania kierować się będą z ul. Grunwaldzkiej w ul. Południową, a dalej ul. Żytnią do Wołczyńskiej i przez wykorzystywaną obecnie drogę tymczasową do przejazdu kolejowego.

Zmieni się również lokalizacja przystanków w kierunku Poznania. Jak informuje ZTM, przystanek Plewiska/Południowa (w kierunku pętli Junikowo) – zostaje przesunięty o około 90 m przed skrzyżowanie z ul. Południową, natomiast przystanek Plewiska/Wołczyńska (w kierunku pętli Junikowo) – zostaje przeniesiony o około 200 m z ul. Grunwaldzkiej na ul. Wołczyńską w rejon skrzyżowania z ul. Owsianą.

Natomiast w kierunku Plewisk trasy przejazdu autobusów nie ulegną zmianie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: