Duża akcja policji. Zatrzymano podejrzanych o kradzieże samochodów

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

5 dziupli samochodowych zlikwidowanych, 7 osób zatrzymanych, odzyskanie 5 skradzionych pojazdów oraz zabezpieczenie kilku tysięcy części samochodowych z co najmniej 120 skradzionych pojazdów. Policjanci z Polski i Niemiec zatrzymali podejrzanych o kradzieże samochodów.

Akcja odbywała się pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Wzięło w niej udział prawie 200 funkcjonariuszy z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Komend Wojewódzkich w Szczecinie, Gorzowie Wlkp. i Poznaniu oraz kontrterrorystów z SPKP w Gdańsku i Bydgoszczy. Po stronie niemieckiej w akcji uczestniczyli policjanci z Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig.

„Działania zaczęły się od akcji na autostradzie A2 w okolicach Poznania, gdzie zatrzymano 4 podejrzanych i odzyskano 2 volkswageny skradzione w Niemczech kilka godzin wcześniej” – informuje zespół prasowy CBŚP. – „Zabezpieczono także narzędzia służące do kradzieży pojazdów, które były ukryte w wentylacji samochodu, użytkowanego przez podejrzanych”.

Z kolei na Pomorzu funkcjonariusze przeszukali 18 nieruchomości, odkrywając 5 dziupli samochodowych, w których zatrzymali 3 kolejnych mężczyzn.

„W wyniku przeszukań zabezpieczono volkswageny z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi, w tym samochód skradziony trzy dni wcześniej w Pruszczu Gdańskim” – podaje CBŚP. – „Łącznie funkcjonariusze odzyskali 5 skradzionych pojazdów, uniemożliwiając ich rozłożenie na części, i przejęli kilka tysięcy różnych części samochodowych, w tym bryły pojazdów, elementy nadwozia, a także podzespoły elektryczne. Według śledczych zabezpieczone elementy pojazdów pochodzą z co najmniej 120 samochodów skradzionych z terenu Polski i Niemiec. Ustalane są również numery identyfikacyjne 250 innych elementów pojazdów zabezpieczonych w toku przeszukań”.

Według dotychczasowych ustaleń śledczych tylko wartość pojazdów skradzionych z terenu Niemiec to prawie 3 mln zł – a to dopiero bardzo wstępny szacunek. Ustalanie pełnej listy ukradzionych pojazdów trwa, a ich łączna wartość może być kilkukrotnie wyższa. Funkcjonariusze zabezpieczyli też na poczet kar gotówkę, samochód i motocykle o wartości około 1 mln zł.

„Zarzuty przedstawione zatrzymanym dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży pojazdów lub paserstwa” – informuje CBŚP. – „Za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na wniosek prokuratora. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania”.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: