Drugi wiadukt kolejowy nad Grunwaldzką w Poznaniu gotowy! Lokomotywa przetestowała

Grunwaldzka: testy nowego wiaduktu fot. PIM

Z pierwszego wiaduktu na szlaku Poznań Górczyn – Palędzie już od listopada ubiegłego roku korzystają pociągi. Teraz lokomotywa przetestowała drugi wiadukt, co jest widocznym znakiem, że inwestycja zbliża się do końca.

– Celem testów jest sprawdzenie zachowania konstrukcji pod obciążeniem, ocena jej sztywności czy też stabilności posadowienia podpór – tłumaczy Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Poza pomiarami przeprowadzane są także oględziny konstrukcji przed, w trakcie i po próbnym obciążeniu. W kolejnych krokach będzie można wznowić ruch kolejowy na torze po stronie Plewisk. Obecnie pociągi jeżdżą tu jednym torem z wykorzystaniem pierwszego wiaduktu wykonanego w ubiegłym roku.

Nowy wiadukt, dwuprzęsłowa konstrukcja o długości 35 metrów, był testowany 26 maja. Dzięki testom specjaliści mogli sprawdzić, jak zachowuje się konstrukcja przy takim obciążeniu: przez wiadukt przebiega tor 2, na szlaku Palędzie-Poznań Górczyn. Podczas prób lokomotywa spalinowa stawała na każdym z dwóch przęseł.

Na obecnym etapie inwestycji na Grunwaldzkiej najbardziej zaawansowane są prace branży kolejowej (95 proc.) oraz w ramach branży mostowej (80 proc.), czyli właśnie związane z wiaduktami. Trwają przygotowania do uruchomienia drugiego toru z wykorzystaniem zrealizowanego wiaduktu, a także prace wykończeniowe na peronie nr 2 przy wiacie peronowej oraz małej architekturze wraz z nawierzchnią dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykonawca zrealizował już także ponad połowę zaplanowanych prac z branży drogowej, trwają prace brukarskie i zjazdy do posesji przy ulicy Grunwaldzkiej, postępują także roboty architektoniczne, sanitarne, elektroenergetyczne i telekomunikacyjne. Po oddaniu do użytku testowanego wiaduktu kolejowego wykonawca skoncentruje się na pracach drogowych w rejonie skrzyżowań ul. Grunwaldzkiej z ul. Piwoniową i z ul. Wołczyńską, a także pracach konstrukcyjnych i drogowych w rejonie przejazdu pod torami.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na IV kwartał 2023 r.
– Węzeł Grunwaldzka to niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Poznania, ale i okolicznych gmin. Dlatego cieszę się, że postęp prac widać już gołym okiem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To efekt wspólnych działań Miasta Poznań, Gminy Komorniki i Powiatu Poznańskiego. Sprawna współpraca pozwoli znacząco zwiększyć komfort pasażerów i kierowców.

Przypomnijmy, że dzięki budowie przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej piesi, rowerzyści i kierowcy nie będą już musieli czekać przed opuszczonym szlabanem, znacznie łatwiej i szybciej będą mogli się także przesiąść na miejską komunikację – w ramach inwestycji powstaje także węzeł przesiadkowy przy stacji kolejowej Poznań Junikowo.

Podziel się: