Dowództwo Wojska Polskiego ostrzega przed większym ruchem pojazdów wojskowych i statków powietrznych

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Od 4 do 13 sierpnia mieszkańcy całej Polski mogą zauważyć na drogach i w powietrzu wzmożony ruch pojazdów wojskowych i statków powietrznych, jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Powodem są przygotowania do defilady z okazji Święta Wojska Polskiego.

W tych dniach na drogach niemal całej Polski, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z przygotowaniami do wielkiej defilady pod hasłem “Silna Biało-Czerwona”, która odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie, w związku ze Świętem Wojska Polskiego.

“Ruch kolumn pojazdów wojskowych będzie odbywał się po drogach niemal wszystkich województw” – informuje DGRSZ. – Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Natomiast w poniedziałek 7 sierpnia, w godzinach 8.00-12.00, nad Polską będzie można zaobserwować także wzmożony ruch statków powietrznych, które będą przemieszczać się na zgrupowania do parady lotniczej. Piloci będą także realizować loty treningowe od 8 do 13 sierpnia”.

Przejazdy zostały zaplanowane głównie nocą, by ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu, ale niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytu. Wszystkie będą eskortowane i zabezpieczane przez żandarmerię wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, także lokalnymi.

“Zwracamy się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności” – ostrzega DGRSZ. – “Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Prosimy również aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych”.

Defilada Wojska Polskiego wyruszy o godzinie 14.00 15 sierpnia i przejdzie przez warszawską Wisłostradę. Podczas niej zaprezentuje się 210 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście ponad 2000 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Żołnierze będą wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, kupiony w ostatnich latach, m.in. czołgi M1A1 Abrams, południowokoreańskie czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu “WISŁA”.

“Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija” – informuje DGRSZ. – “Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce”.

Z kolei w dniach 12-15 sierpnia w całym kraju, we wszystkich województwach, odbędzie się prawie 70 pikników, które będą okazją do pokazów czołgów (Abrams, Leopard lub K2), KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak – a to tylko niektóre z proponowanych atrakcji. Wojsko Polskie zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania.

Podziel się: