Dotacje na zielone dachy oraz wymianę drzwi i okien. Poznaniacy mogą składać wnioski

zielony dach fot. UMP

28 czerwca ruszył nabór wniosków na dotacje do wymiany drzwi i okien, a także budowę ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Wnioski przyjmuje Wydział Klimatu i Środowiska UMP, a można je składać do 30 września. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Jak informuje urząd miasta, poznaniacy, którzy brali udział w programie “Trzymaj ciepło”, mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany okien i drzwi zewnętrznych. “Ocieplony dom, ze szczelnymi drzwiami i oknami to realnie mniejsze koszty wydawane na ogrzewanie” – podkreślają miejscy urzędnicy. – “Z dotacji będą mogły skorzystać osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Muszą mieć prawo własności do lokalu. Dotacja dotyczy wyłącznie nieruchomości zlokalizowanych na terenie Poznania, które brały udział w programie badań termowizyjnych “Trzymaj ciepło”.

Montowane okna i drzwi muszą spełniać określone kryteria: być dopuszczone do użytkowania na terenie Polski, być fabrycznie nowe i montowane po raz pierwszy, spełniać normy zawarte w warunkach technicznych oraz spełnić wymagania wynikające z uzyskania pozwoleń. Dofinansowanie będzie wynosić nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 8 500 zł ogółem i nie więcej niż 3500 zł na wymianę jednego okna zewnętrznego lub 5000 zł na wymianę drzwi zewnętrznych w nieruchomości.

Poznaniacy mogą także starać się o dofinansowanie budowy zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych, gospodarczych – wyłącznie na terenie Poznania. Starać się o dofinansowanie mogą osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Tu także dofinansowanie może wynieść do 100 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 25 000 zł.

Do wniosku trzeba dołączyć m.in. oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości, a sam zewnętrzny ogród wertykalny nie może zajmować powierzchni mniejszej niż 15 metrów kwadratowych. Zielone dachy z kolei powinny być dostosowane do możliwości obciążeniowych obiektu: mieć maksymalny kąt nachylenia 30 stopni, a minimalną powierzchnię 10 metrów kwadratowych. Muszą też mieć określoną warstwę podłoża.

Wnioski na dofinansowanie tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na terenie Poznania oraz wymiany okien zewnętrznych lub drzwi zewnętrznych można składać od 28 czerwca do 30 września 2023 r. w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań. Formularz wniosku i niezbędne dokumenty znajdują się na stronie miasta. Osoby starające się o dofinansowanie do wymiany drzwi i okien muszą do nich dołączyć oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości oraz raport z badania termowizyjnego wykonanego w ramach akcji “Trzymaj ciepło” organizowanej przez Urząd Miasta Poznania.

Podziel się: