Donald Tusk wzywa do demonstracji: „Tylko razem możemy ich zatrzymać”

Donald Tusk fot. Karolina Adamska

Lider Koalicji Obywatelskiej wezwał wszystkich Polaków do demonstracji. 10 października, o godzinie 18.00, na placu Zamkowym w Warszawie.

„Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Płac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał lider KO na Twitterze.

Bezpośrednim powodem wezwania do demonstracji jest dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który uznał wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym, także w zakresie zapisów w Traktacie o UE. Zdaniem TK niezgodny z konstytucją jest na przykład przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. W związku z tym Polska nie powinna realizować wyroków TSUE w tej kwestii, bo byłoby to niezgodne z Konsrtytucją.

Jednak zdaniem wielu komentatorów to prosta droga do polexitu, choć politycy PiS temu zaprzeczają, Natomiast prawnicy wskazują podstawowe błędy w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Orzeczenie TK skomentowała też KE.
„Komisja Europejska wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia w celu ochrony praworządności europejskiej” – napisał w mediach społecznościowych Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.