Dobrzyca: Gmina dostała pomoc od Słupcy. Po złotówce od każdego mieszkańca

strażacy, Dobrzyca fot. Powiat Pleszewski

Gmina Dobrzyca w powiecie pleszewskim wciąż odbudowuje się po trąbie powietrznej, która przeszła tam w lutym. Pomoc gminie okazały wielkopolskie samorządy, w tym słupecki, który przekazał „po złotówce od każdego mieszkańca”.

Przypomnijmy: chodzi o trąbę powietrzną, która w lutym przeszła nad ulicą Krótką oraz ulicą Czarneckiego w Dobrzyca, gdzie uszkodziła prawie wszystkie budynki znajdujące się przy obu ulicach. W gminie ucierpiały także inne miejscowości, choć mniej, a w całym powiecie pleszewskim doliczono się 55 poważnie uszkodzonych budynków. Wojewoda zapewnił pomoc mieszkańcom, jednak to nie wystarczyło na odbudowę po zniszczeniach, zwłaszcza przy tak szybko rosnących cenach materiałów budowlanych.

Pomocy gminie Dobrzyca udzieliły samorządy powiatu pleszewskiego, a także kilka innych. Wśród nich – jak informuje „Głos Wielkopolski” – gmina Słupca, która przekazała 13,5 tys. zł na pomoc mieszkańcom. Kwota nie jest przypadkowa – samorząd policzył ją tak, by wypadło po złotówce od każdego mieszkańca gminy.

Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy, wyjaśnił, że pomysł wziął się stąd, iż według podobnej zasady są ustalane składki w Związku Gmin Regionu Słupeckiego i jego zdaniem to najbardziej sprawiedliwy klucz. Ta zasada może też być wyznacznikiem dla innych samorządów przy podobnych okazjach.

Być może taki przelicznik nie daje oszałamiająco wysokich kwot, ale – jak podkreślił burmistrz Słupcy – gdyby większość gmin w Wielkopolsce przekazała taka właśnie kwotę, to zniszczone domy w Dobrzycy byłyby znacznie szybciej odbudowane.

Podziel się: