Silny wiatr uszkodził lub zniszczył 55 budynków. „Jakby bomba spadła”

zniszczenia Dobrzyca fot. Powiat Pleszewski

Zrujnowane domy, zerwane dachy, wybite okna, połamane ogrodzenia. Powiat pleszewski, a w nim miejscowości Dobrzyca i Sośnica, najbardziej ucierpiały z powodu silnego wiatru. „Jakby bomba spadła” – opisują mieszkańcy.

Do tej pory władze powiatu pleszewskiego przy pomocy niezastąpionych strażaków doliczyły się 55 uszkodzonych budynków,w tym wielu takich, które albo w ogóle się nie nadają do zamieszkania – albo wymagają generalnego remontu.

Cała nawałnica trwała zaledwie kwadrans. Mieszkańcy uważają, że była to trąba powietrzna, bo kwadrans wystarczył, by zerwać dachy i powybijać okna w 55 budynkach, nie mówiąc o drobniejszych szkodach.

„W pierwszej chwili myślałem, że Putin rakietę wystrzelił”, „jakby ktoś bombardować wielkimi kamieniami”, „jakby bomba spadła” – tak mieszkańcy Dobrzycy opisują swoje wrażenia podczas uderzenia wichury. Mówili też, że słyszeli bardzo głośny szum i byli przerażeni, bo takiego wiatru nikt tu nigdy nie słyszał. Potwierdzał to sam starosta pleszewski Maciej Wasielewski, który mieszka w Dobrzycy od 30 lat i nie pamięta takiej wichury i takich zniszczeń.

Wojewoda Michał Zieliński już 17 lutego był na miejscu w Dobrzycy. Obiecał pomoc i pierwsze pieniądze już spływają – w gminie Dobrzyca wszystkie wnioski, złożone do południa 17 lutego, zostały rozpatrzone pozytywnie i ci, którzy je złożyli, dostaną po 6 tysięcy zł. To im umożliwi przetrwanie, lecz nie wystarczy na remont. Co prawda pieniądze na remont będą także, ale nie tak od razu. Gmina będzie musiała powołać specjalną komisję, która oszacuje straty – a szacowanie strat, gdy zniszczenia dotknęły aż tylu posesji, będą musiały trochę potrwać.

– Gdy szliśmy tu na spotkanie z panem wojewodą – mówił po nawałnicy starosta pleszewski Maciej Wasielewski – to na całej ulicy nie znaleźliśmy ani jednego budynku, który by nie ucierpiał.

Gmina Dobrzyca uruchomiła zbiórkę finansową na pomoc dla mieszkańców gminy poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej 17 lutego 2022 r. Darowizny można wpłacać na konto: STOWARZYSZENIE INICJATYW SPOŁECZNYCH MIESZKAŃCÓW GMINY DOBRZYCA, konto Bank Spółdzielczy w Dobrzycy: 94 8409 0001 2001 0000 1948 0005.
Zbiórka potrwa do 31 marca 2022 r.

„Pilnie potrzebne są materiały budowlane do wykonania napraw dachów i remontów uszkodzonych budynków” – czytamy w opisie zbiórki. – „Między innymi cegły, cement, wapno, papa, łaty drewniane 4×5 cm, wełna mineralna, styropian, membrana, podbitka, blachodachówka, rynny, opierzenie itp.”.

Źródło: wlkp24.info, WUW