Deszczowy weekend z podtopieniami. IMiGW wydał ostrzeżenie

burza fot. K. Adamska

Intensywne opady deszczu, a miejscowo zalania i podtopienia – w najbliższy weekend pogoda da się we znaki w całej Wielkopolsce. IMiGW ostrzega, że to nie koniec, bo wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie się zmieniać bardzo dynamicznie.

“Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 11.00 5 sierpnia do godziny 11.00 6 sierpnia, jednak jak ostrzega IMiGW z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenia mogą być aktualizowane.
“W ten weekend wystąpią gwałtowne burze z ulewnymi opadami deszczu, bardzo silne porywy wiatru, istnieje również ryzyko opadów gradu i wystąpienia trąb powietrznych” – podaje IMiGW na swoim profilu na Facebooku. – “Na rzekach pojawią się gwałtowne wzrosty stanów wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i zalań, a w obszarach miejskich nawet do powodzi błyskawicznych. W związku z dynamiczną sytuacją pogodową będą wydawane na bieżąco ostrzeżenia i komunikaty”.

Obecnie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu 1 i 2 stopnia dla zachodniej Polski, 2 stopnia przed burzami z gradem dla południowo-wschodniej Polski, 2 stopnia przed upałem dla Lubelszczyzny oraz 1 stopnia przed silnym deszczem z burzami dla południowej, centralnej Polski.

Podziel się: