Demonstracja w Poznaniu przeciwko przyjęciu przez Sejm „lex TVN”. Organizatorzy: „To atak PiS na wolne media”

Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska - Lex TVN - fot. Sławek Wąchała

O godzinie 18.00 na placu im. Adama Mickiewicza rozpocznie się protest przeciwko uchwaleniu przez Sejm „lex TVN”, czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. „To atak PiS na wolne media” – twierdzą organizatorzy protestu.

Nowelizacja ustawy budzi kontrowersje od początku prac. Według posłów PiS dzięki niej będzie gwarancją, że żadne niedemokratyczne kraje, nie przejmą mediów w Polsce, bo zgodnie z nią właścicielami mediów w Polsce mogą być podmioty z udziałem spoza Europejskiego obszaru gospodarczego – ale nieprzekraczającym 49 proc. udziałów. I tylko takie mogą działać na podstawie polskich koncesji telewizyjnych i radiowych.

Jednak w opinii wielu osób nie chodzi o bezpieczeństwo, a o bezpośrednie uderzenie w TVN: właścicielem stacji jest amerykański koncert Discovery i jest to jedyne medium w Polsce, w którym udziały ma kapitał spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ustawa została dziś nieoczekiwanie przyjęta przez Sejm po odrzuceniu jej przez Senat. Teraz decyzja zależy od prezydenta Andrzeja Dudy – czy podpisze ustawę czy też ją zawetuje.

Organizatorzy dzisiejszego protestu nie mają wątpliwości, że ta ustawa jest uderzeniem w TVN, ale nie tylko. „To atak PiS na wolne media” – twierdzą organizatorzy protestu. I przeciwko ograniczaniu praw mediów będą dziś od godziny 18.00 protestować na placu Mickiewicza – by pokazać posłom, że poznaniacy nie zgadzają się na niszczenie wolnych mediów.

Grupa TVN wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym zapewnia, że jest zdeterminowana do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyje wszystkich środków prawnych, by TVN nadal mogła działać w Polsce.

Źródło: KOD, Onet fot. archiwum

Podziel się: