Kampania wyborcza Duda Trzaskowski fot. Sławek Wąchała

Debaty Duda – Trzaskowski w mediach nie będzie. Prezydent Duda powiedział “nie”

Dziś miała się odbyć debata prezydencka, którą wspólnie zorganizowały TVN, TVN24, Onet i Wirtualna Polska. Ale się nie odbędzie. Rafał Trzaskowski zgodził się od razu na udział, ale Andrzej Duda odmówił. Dlaczego?

Jak informuje “Rzeczpospolita”, debata miała być przede wszystkim niezależna, a sygnał z niej miał zostać udostępniony bezpłatnie wszystkim zainteresowanym mediom. Transmisja miała odbyć się na platformie TVN24 GO, na stronach głównych Wirtualnej Polski i Onetu oraz na Twitterze, Facebooku i YouTube.

Prowadziłaby ją czwórka znanych i cenionych za profesjonalizm dziennikarzy: Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Marek Kacprzak (Wirtualna Polska) oraz Andrzej Stankiewicz (Onet). Jej formuła przewidywałaby pytania od dziennikarzy, pytania od widzów, ale kandydaci mieliby też czas na wzajemne pytania, riposty i oświadczenia.

Rafał Trzaskowski wyraził zgodę – ale Andrzej Duda nie. Powiedział:, że jedgo zdaniem trzy największe telewizje powinny się porozumieć, zrobić wspólnie debatę i doprosić inne media. Wtedy wziąłby w niej udział. Co nie przeszkodziło mu wyrazić zgody na debatę w TVP, która ma się odbyć 6 lipca w miejscowości Końskie.

Redaktorzy naczelni czterech redakcji wczoraj wydali w tej sprawie oświadczenie:
“Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii.

Zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad. Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć”. Oświadczenie podpisali Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski, Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze