Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Czym się wyróżniają włosy średnioporowate?

Jeszcze kilka lat temu jedynym znanym podziałem w przypadku włosów było rozróżnienie na proste, kręcone, farbowane i przetłuszczające się. Obecnie coraz częściej odchodzi się od takiej klasyfikacji i zastępuje się ją podziałem pod względem porowatości. Stąd możemy wyróżnić włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. W poniższym artykule omówione zostaną włosy średnioporowate, które uchodzą za najczęstszy typ włosów. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jak je pielęgnować.

Czym jest porowatość włosów?

Zanim przedstawimy, czym charakteryzują się włosy średnioporowate, warto rozpocząć od zgłębienia tematu samej porowatości. Porowatość włosów to cecha, która bezpośrednio wynika z ich budowy. Na powierzchni każdego z nich umieszczone są łuski, które otaczają korę włosa i pełnią funkcję ochronną.

Zabezpieczają go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od tego, w jakim stopniu są one odchylone, możemy wyróżnić:

  • włosy niskoporowate – ich łuski mocno do siebie przylegają;
  • włosy średnioporowate – łuski są lekko odchylone;
  • włosy wysokoporowate – łuski mocno odchylone.

Warto zauważyć, że im większy stopień odchylenia łusek, tym pasma są bardziej podatne na uszkodzenia.

Włosy średnioporowate – cechy charakterystyczne

Jak już wspomniano, włosy średnioporowate charakteryzują się lekkim odchyleniem łusek, co sprawia, że zazwyczaj pozostają one w stosunkowo dobrej kondycji. Co ciekawe, bardzo często łączą w sobie cechy zarówno niskoporowatych, jak i wysokoporowatych pasm. W większości przypadków są podatne na układanie i stylizację, dzięki czemu z łatwością można tworzyć za ich pomocą wymyślne fryzury. Jeśli będą we właściwy sposób pielęgnowane, włosy średnioporowate mogą zachwycać swoim wyglądem i kondycją. Niestety, w wyniku korzystania z nieodpowiednich kosmetyków lub zabiegów stylizacyjnych, niezwykle łatwo je przesuszyć i sprawić, że zaczną wykazywać część cech włosów wysokoporowatych.

Do najistotniejszych cech włosów średnioporowatych można zaliczyć:

  • puszenie się (szczególnie pod wpływem wilgoci);
  • łamliwość i rozdwojone końcówki;
  • wzmożone wypadanie (szczególnie gdy są osłabione);
  • matowość i szorstkość w dotyku;
  • szybką utratę wody.

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

W przypadku pielęgnacji włosów średnioporowatych szczególnie ważne jest zachowanie równowagi PEH. Co to takiego? Skrót wywodzi się od pierwszych liter składników: protein, emolientów i humektantów, których obecność w pielęgnacji naszych pasm ma szczególne znaczenie. Oczywiście trudno precyzyjnie określić, w jak dokładnych proporcjach potrzebują ich nasze włosy, jednak obserwując ich zachowanie i to, jak reagują na określone składniki, będziemy w stanie określić, czego potrzebują, a jakich składników otrzymują w nadmiarze.

Przykładowo, jeśli włosy średnioporowate otrzymają zbyt dużą ilość emolientów, będą oklapnięte u nasady i pozbawione objętości. Mogą także wyglądać na przetłuszczone. Z kolei zbyt duża ilość protein sprawi, że staną się sztywne, a w przypadku loków ich skręt straci definicję. Nadmiar humektantów będzie objawiał się puszeniem, szczególnie jeśli w powietrzu panuje wilgoć.

Składniki, których warto szukać w produktach do pielęgnacji włosów średnioporowatych, to aloes, kwas hialuronowy, keratyna i prowitamina B5.

Strona głównaLifestyleCzym się wyróżniają włosy średnioporowate?