Idzie wiosna fot. Małgorzata Kubska

Czy to już wiosna?

Kwitnące ranniki już nie tylko w arboretum, nabrzmiewające pąki na drzewach i coraz więcej ptaków w lasach. Czy rzeczywiście zima już nie wróci?

Pierwsze oznaki wiosny są już całkiem nieźle widoczne w mieście i wystarczy wyjść do pierwszego lepszego parku, by zauważyć pierwsze kwitnące przebiśniegi, żółte ranniki, wierzbowe bazie czy wyłaniające się pąki krokusów. Ale mamy dopiero pierwszą połowę lutego – czy to nie za wcześnie, by myśleć o wiośnie…?

Synoptycy twierdzą, że nie. Według długoterminowych prognoz pogody do 18 lutego nie zapowiada się powrót ani śniegu, ani mrozu. Temperatury w nocy jeszcze będą spadać do -2 stopni, ale w dzień dojdą do +8 stopni. Więc choć będzie jeszcze padał śnieg i śnieg z deszczem, to będzie szybko topniał z powodu dodatnich temperatur.

Oczywiście zima może jeszcze wrócić pod koniec miesiąca, a nawet w marcu, jak to się już nieraz zdarzało. Jednak sądząc po prognozach pogody jest to coraz mniej prawdopodobne. Można więc wypatrywać oznak wiosny, bo z każdym dniem będzie ich coraz więcej. te na naszych zdjęciach zostały zauważone w lesie nad jeziorem Strzeszyńskim.