Czy sprzedawca ma obowiązek wręczenia paragonu fiskalnego klientowi?

Obowiązek wydania paragonu fiskalnego jest określony przez Naczelny Sąd Administracyjny. Szczegółowe zasady wręczania potwierdzenia zakupu określają odpowiednie przepisy. Czy sprzedawca ma obowiązek wydania paragonu fiskalnego klientowi do ręki? Poznaj obowiązujące przepisy.
Obowiązek wydania paragonu przez kasjera

Paragon fiskalny to potwierdzenie zakupu, które uprawnia m.in. do zwrotu lub reklamacji nabytego produktu. Praca kasjera w Poznaniu, podobnie jak w każdym innym polskim mieście, wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy na temat obowiązujących zasad obsługi klienta. Obowiązek wydania paragonu przez kasjera to jedna z wielu zasad, których należy przestrzegać na tym stanowisku. Aktualne przepisy jasno określają, w jaki sposób należy wręczyć paragon klientowi –  aby sklep uniknął kar, muszą one być surowo przestrzegane.

Czy sprzedawca ma obowiązek wydania paragonu fiskalnego do ręki?

Przepisy udostępnione na oficjalnej stronie rządowej gov.pl określają, czy sprzedawca ma obowiązek wydania paragonu fiskalnego klientowi do ręki. Obowiązujące reguły brzmią następująco:
„Paragon fiskalny, który drukuje kasa fiskalna, potwierdza sprzedaż. Paragon musisz dać klientowi bez żądania, czyli niezależnie od tego, czy chce go dostać, czy nie. Wręczasz go najpóźniej z chwilą przyjęcia od kupującego pieniędzy, bez względu na formę płatności.”

To potwierdza, że kasjer po dokonaniu każdej transakcji zakupowej jest zobligowany do wystawienia paragonu za zakup danych produktów i wręczenia go klientowi. Co w przypadku, kiedy konsument nie weźmie ze sobą paragonu? Zmodyfikowane i opublikowane przez Naczelny Sąd Administracyjny zasady mówią, że kasjer nie musi wręczać paragonu do ręki klienta. Jak więc powinien to zrobić? Otóż wystarczy, że udostępni go konsumentowi i da mu możliwość swobodnego odbioru. Może np. wydrukować dowód zakupu i położyć go na ladzie tak, aby klient mógł go zabrać wraz z wydaną resztą. Jeżeli odnotowano płatność za zakupy kartą lub innym nośnikiem elektronicznym, to paragon może być dołączony do potwierdzenia płatności wydrukowanego przez terminal.

Przepisy określające obowiązek wydania paragonu

Zgodnie z opublikowanymi przez rząd informacjami, obowiązek wydania paragonu fiskalnego leży po stronie kasjera, jednak nie odpowiada on za to, czy klient zabierze ze sobą wydrukowany dowód zakupu. Od 29 sierpnia 2019 roku paragon fiskalny nie musi być składany do rąk konsumenta, dlatego klienci sami powinni dopilnować zabrania swojego dokumentu sprzedaży. Ważne jednak, aby przy każdej transakcji wydrukować dany paragon i umożliwić jego swobodny odbiór przez konsumenta. To jeden z najpopularniejszych dowodów zakupu, dlatego warto go zachować i powołać się na niego w razie dokonywania zwrotu lub reklamacji towaru. Co więcej, paragon zawiera najważniejsze dane sklepu, w którym dokonano zakupu, są to m.in.: NIP wystawcy, nazwa i adres firmy, logo i unikatowy numer kasy, z której wydrukowano dokument. Oprócz tego to właśnie tam widnieje nazwa zakupionego produktu, numer seryjny oraz data i godzina, w której dokonano transakcji płatniczej.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: