laboratorium szpital fot. pixabay

Czy nowa mutacja koronawirusa jest w Polsce?

Odwołane loty do Wielkiej Brytanii, korki na granicy brytyjsko- francuskiej – a tymczasem według danych WHO nowa mutacja wirusa jest już w innych krajach. Czy także w Polsce?

Zdaniem rzecznika rządu Piotra Müllera obecności szczepu o nazwie VUI-202012/01 w Polsce jak dotąd nie stwierdzono. Jednak ponieważ występuje w innych krajach w Europie – to tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się i u nas. Jednak rzecznik zapewnił, że nie ma powodu do nadmiernych obaw – nowy wirus jest co prawda bardziej zaraźliwy, ale nie bardziej śmiertelny, a jak twierdzą naukowcy, szczepionka na niego również podziała.

Dlaczego więc od nocy z poniedziałku na wtorek nie będzie można polecieć do Wielkiej Brytanii ani z niej wrócić? Jak wyjaśnił rzecznik, to działanie prewencyjne, by wirus zbyt szybko się nie rozprzestrzenił. Piotr Müller zapewnił też, że rząd przygotował już pomoc dla Polaków wracających z tego kraju: każdy może zostać poddany testowi, a dzięki wypełnieniu kwestionariusza lokalizacyjnego szybko otrzyma pomoc, gdyby to było potrzebne, będzie ją też można równie szybko objąć nadzorem epidemicznym.

Ze względu na decyzję o odwołaniu lotów przed jej wejściem w życie do Polski może przylecieć nawet 10 tys. osób, jak szacuje Wirtualna Polska, a już przyleciało kilkanaście tysięcy. Czy jeśli ktoś z nich jest zakażony – czy nie grozi to nagłym wzrostem zachorowań w kraju?

Zdaniem rzecznika rządu nie – o ile osoby przybywające zza granicy będą przestrzegały zasad. jego zdaniem na dziś znacznie poważniejszym problemem są osoby, które są chore w Polsce.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze