Nowa odmiana koronawirusa! Rada Europejska zwołuje pilne zebranie

laboratorium szpital fot. pixabay
W Wielkiej Brytanii wykryto nową, znacznie bardziej zakaźną odmianę koronawirusa. Rada Europejska z tego powodu jutro o godz. 11.00 organizuje pilne spotkanie kryzysowe krajów UE.

O wykryciu nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock – jak informuje Onet.pl. Z danych brytyjskiego ministerstwa wynikało, że zakażonych nowym wirusem jest już ponad 6 tys. osób i że ten wirus jest nawet o 70 proc. bardziej zakaźny niż dotychczasowa odmiana. Pojedyncze przypadki, według WHO, stwierdzono też w Danii, Holandii i Australii.

Szczep został nazwany VUI-202012/01 i ma bardzo wyraźny skład genetyczny, co jest dobrą wiadomością, bo dzięki temu łatwiej go zbadać i odkryć, jak go unieszkodliwić. Najnowsze dane wskazują, że to on jest odpowiedzialny za 43 proc. nowych infekcji na południowym wschodzie kraju – wzrost do 59 proc. nowych przypadków we wschodniej Anglii i 62 proc w Londynie. Jak dotąd nie powodował poważniejszego przebiegu choroby, jednak zdaniem naukowców jest jeszcze za wcześnie, by móc wysnuwać ogólne wnioski.

Wszystko wskazuje na to, że istniejące szczepionki podziałają także na nową mutację koronawirusa – zwłaszcza że nie jest to pierwszy przypadek mutacji od początku pandemii i pewnie nie ostatni.

Nowa mutacja była już przedmiotem dzisiejszych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Wszyscy zadeklarowali uważne obserwowanie rozwoju sytuacji, a w razie konieczności – zawieszenie lotów do Wielkiej Brytanii i RPA, gdzie także wykryto nową mutację koronawirusa. Loty do Wielkiej Brytanii zawiesiły już Holandia i Belgia – oba kraje poinformowały o tym dziś. Do takiego samego rozwiązania przygotowują się Włochy i Austria.

Także polski rząd z tego powodu zwołał zebranie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – rozpocznie się w poniedziałek o 10.00 i także będzie na nim omawiana nowa mutacja koronawirusa, a także rozważana kwestia ewentualnego ograniczenia lotów z Polski do Wielkiej Brytanii. Na razie jednak żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła.

 

Podziel się: