Czy koronawirus zostanie z nami na zawsze?

Szczepienie fot. Sławek Wąchała
Taką tezę stawia część naukowców, widząc, jak koronawirus mutuje. Ich zdaniem szczepionki będą zapobiegać zgonom i ciężkim przebiegom choroby, ale nie przed zakażeniem w ogóle.

Jak informuje Business Insider Polska, naukowcy obserwują z niepokojem, że koronawirus staje się coraz trudniejszym przeciwnikiem: mutuje, a jego kolejne warianty są bardziej zaraźliwe, mogą być też odporne na obecnie dostępne szczepionki. Oczywiście przygotowanie nowych szczepionek, i to w krótkim czasie, jest obecnie możliwe – ale już na pewno nie jest możliwe zaszczepienie większości populacji za każdym razem, gdy pojawi się nowy wariant koronawirusa.

Naukowcy zawsze obawiali się, że pojawi się nowy koronawirus, który będzie bardziej zakaźny i śmiercionośny niż znane dotychczas cztery inne ludzkie koronawirusy. Te już znane nie wywoływały pandemii i nie prowadziły do zgonów, bo wywołują jedynie objawy przypominające zwykłe przeziębienie. No i pojawił się SARS-CoV-2, który był wszystkim tym, czego naukowcy się obawiali.

W dodatku SARS-CoV-2 jest wirusem mutującym i zoonotycznym, co oznacza, że może przeskakiwać tam i z powrotem między zwierzętami i ludźmi. Jeśli więc go wyeliminujemy wśród ludzi – nie jesteśmy w stanie tego zrobić wśród zwierząt, więc zawsze może powrócić, i to z jeszcze bardziej zabójczą mutacją.

Jest więc duże prawdopodobieństwo, że nie uda się go całkowicie wyeliminować i że pozostanie z nami na zawsze – choć miejmy nadzieję, że w łagodniejszej formie, jak pozostałe koronawirusy. Tego zdania jest dr Cody Meissner, ekspert ds. wirusów atakujących układ oddechowy z Tufts Medical Center. Także w jednym z najnowszych badań poświęconych SARS-CoV-2 uważa się, że stanie się on chorobą endemiczną w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat i będzie przypominał zwykłe przeziębienie. Wtedy do zwalczania nowych wariantów wystarczą szczepienia przypominające.

Bo najbardziej skuteczną metodą walki z koronawirusem pozostanie powstrzymanie do od przenoszenia się z człowieka na człowieka. Dlatego, dopóki szczepienia nie ułatwią nam życia, to noszenie maseczek, mycie rąk i zachowanie dystansu społecznego będzie bardzo istotne.

Podziel się: