Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki

Nowy projekt zmian w koncesji dla mediów. Lepszy czy gorszy?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje nowy projekt przepisów koncesyjnych dla mediów. Projekt ma się znaleźć w Sejmie w przyszłym tygodniu i być może TVN24 nie będzie musiał starać się o przedłużenie koncesji.

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, w nowym projekcie nadawcy, którzy są dostępni drogą satelitarną, w sieciach kablowych czy IPTV nie musieliby występować o koncesję, bo wystarczyłoby uzyskanie zezwolenia na nadawanie. Takie rozwiązanie stosuje na przykład Wielka Brytania, gdzie kanały satelitarne, czyli takie jak TVN24, są tylko rejestrowane.

Istnienie roboczego projektu potwierdziła Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, projekt jest też już po politycznych konsultacjach, więc może w przyszłym tygodniu trafić do Sejmu.

Jednak choć nowy projekt zmieniłby na lepsze sytuację TVN24, to jednak nic dzięki niemu nie zyskaliby nadawcy korzystający z kanałów naziemnych, którzy nadal musieliby się starać o koncesję. A dotyczy to stacji TVN, TVN7 i TTV.

Jak podają wirtualne media, według nieoficjalnych informacji projekt ustawy autorstwa Marka Suskiego, który w środę trafił do Sejmu, zaskoczył członków KRRiTV. To właśnie ten projekt wywołał tę burzę, bo zgodnie z nim nadawcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – a taką stacją jest TVN – nie mogliby funkcjonować w Polsce.

Właścicielami TVN są Amerykanie i w związku z tym do sprawy koncesji odniósł się Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce, który powiedział, że wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji, dlatego USA z rosnącym niepokojem śledzą propozycje zmian w ustawie medialnej związane z koncesją TVN.

4.3 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze