koronawirus z Wuhan fot. WSSE

Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Senat popiera specustawę

– Wszystkie przypadki są namierzone i poddane kwarantannie – zapewnił minister Łukasz Szumowski na specjalnej konferencji prasowej. Dwie osoby są ze Szczecina, jedna z Wrocławia, a jedna z Ostródy, podróżowała z pierwszym pacjentem.

– Pacjenci ze Szczecina wrócili z Włoch i to tam się zarazili koronawirusem, pacjent z Wrocławia najprawdopodobniej zaraził się w Wielkiej Brytanii – mówił Szumowski.

Szczecinianie, małżeństwo w wieku 63 i 65 lat, sami skontaktowali się ze szpitalem po powrocie z Włoch, jako że byli w regionie podwyższonego ryzyka, i byli objęci kwarantanną. Okazało się jednak, że testy wyszły pozytywnie i trafili do szpitala. Pacjent z Wrocławia ma 26 lat i właśnie wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii.

Zdaniem ministra służby zadziałały profesjonalnie, zgodzie z wytycznymi i spokojnie. Spokój zachowali również pacjenci, co jest szczególnie ważne w przypadku epidemii. Zresztą, przynajmniej na razie, nie ma powodu do niepokoju: stan zdrowia ich wszystkich jest dobry, w żadnym przypadku nie ma zagrożenia życia.

Senat poparł specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Za jej przyjęciem głosowało 74 senatorów. Od głosu wstrzymało się dziewięciu. Nikt nie był przeciw.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego można pracować zdalnie, a za czas zamknięcia szkół przedszkoli i żłobków przysługują zasiłki. Wyłączeniu ulegają przepisy prawa budowlanego i ustawy o zamówieniach publicznych, a zasady przekazywania posiadanych zasobów przez Agencję Rezerw Materiałowych ma być uproszczone.

Na całym świecie odnotowano już ponad 100 tys. przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowała w piątek po południu agencja Reutera, opierając się na własnych obliczeniach, bazujących na oficjalnych danych, pochodzących ze źródeł rządowych.

Jak podaje Onet.pl, w piątek rano na całym świecie wykryto 98 217 infekcji koronawirusem, 3 385 pacjentów zmarło, 55 381 zostało wyleczonych (z tego 53 726 w samych Chinach).

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze