wtorek, 19 marca, 2024

Człowiek, moralność i technologia. Dwudniowa debata na UAM

Gdzie kończy się człowiek? Jakie wyzwania moralne stawia rozwój technologii? na te i wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy pierwszego, dwudniowego forum “The Future of Morality”, na które zaprasza UAM.

W “The Future of Morality” wezmą udział przedstawiciele transhumanizmu oraz eksperci od wyzwań moralnych i technologicznych. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się 27 października, a jego organizatorem jest Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, którego uczestnicy podejmą tematykę wyzwań moralnych, jakie czekają ludzkość w niedalekiej przyszłości.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli czołowi uczeni zajmujący się interakcjami pomiędzy światem nauki i technologii, m.in: prof. Steve Fuller – amerykański socjolog i futurysta związany obecnie z University of Warwick, twórca dokumentu “The Future of Work and Death”; David Pearce – filozof i współzałożyciel wraz z prof. Nickiem Bostromem – World Transhumanist Association (dziś Humanity+). Gośćmi będą także: prof. Maurizio Balistreri – filozof z Uniwersytetu w Turynie, autor między innymi włoskiego bestselleru pod tytułem “Sex Robot”; dr. Francesca Ferrando – filozofka z Uniwersytetu w Nowym Jorku, jedna z najbardziej rozpoznawanych badaczy zajmujących się charakterystyką posthumanizmu, założycielka the Global Posthuman Network.

– W czasie dwudniowej debaty porozmawiamy o wyzwaniach moralnych, przed jakimi stawia człowieka dynamiczny rozwój technologii – mówi dr Alina Landowska, dyrektorka programowa debaty. – Niektóre z nich są oczywistymi szansami, inne natomiast – zagrożeniami. Chcemy rozpocząć dyskusję o kształtującej się właśnie przyszłości, w której ludzie będą konfrontowani z nowymi bytami, ale też sami będą mogli ingerować w swoją cielesność bardziej niż dotychczas. Jesteśmy przekonani, że to potrzebna inicjatywa, podczas której będziemy mierzyć się z technologią diametralnie przeobrażająca nasze życie, co powinno zainteresować każdego z nas. Już dzisiaj wiele z technologii pierwotnie opisywanych przez transhumanistów staje się częścią naszej codzienności. Zestawy do samodzielnego wszczepiania chipów RFID lub NFC, drukowanie 3D ludzkich organów do przeszczepów, protezy połączone bezpośrednio z systemem neurologicznym i sterowane umysłem. To tylko niektóre z przykładów, o których będziemy rozmawiać, jak również o tym, gdzie kończy się człowiek, a zaczyna postczłowiek i co z tego wynika.

Wydarzenie podzielone jest na dwa dni tematyczne. Pierwszy dotyczy moralnych wyzwań związanych z transhumanizmem – a drugi będzie poświęcony różnicom między transhumanizmem a posthumanizmem i skutkom tych przemian.
– W pierwszym dniu naszej debaty, wśród wielu innych pytań, zajmiemy się następującymi kwestiami: Jak mogłaby się zmienić ludzkość, gdyby niektóre z aspiracji transhumanistów stały się dostępne dla ludzi w skali globalnej? – wyjaśnia dr Landowska. – W drugim dniu, oprócz wielu innych pytań, zajmiemy się następującymi kwestiami: Kim (lub czym) jest postczłowiek, metahuman lub transczłowiek? Co stanie się z cywilizacją techno-ludzką? Jakie zmiany moralne może wymusić “zwrot metaformatywny” w kierunku ontohackingu (biologia “DIY”)? Czy w kulminacji algoricenu realne jest wyginięcie ludzkości? Czy posthumanizm ma wymiar duchowy?

Jak podkreśla naukowczyni, to pierwsze forum, które próbuje zmierzyć się z tymi trudnymi pytaniami.
– Celowo przyznaję, że próbuje, bo dzisiaj możemy jedynie antycypować przyszłość – podkreśla. – Nie jest sekretem, że te zagadnienia budzą ogromne emocje. Liczymy, że zgromadzeni goście, którzy reprezentują tak różne poglądy i perspektywy pokażą, jak fascynujące są zagadnienia moralności człowieka przyszłości, która na nas czeka tuż za rogiem.

Strona głównaPoznańCzłowiek, moralność i technologia. Dwudniowa debata na UAM