kopalnia odkrywkowa fot. Darkmoon Art pixabay

Czesi chcą kary dla Polski za utrzymanie pracy kopalni w Turowie. 5 mln euro dziennie

Czeski rząd zamierza w tej sprawie zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by nałożył na Polskę karę za niewykonanie wyroku trybunału. Kara miałaby wynosić minimum 5 mln euro dziennie.

Taką deklarację złożył – jak podaje Onet.pl – Richard Brabec, czeski minister środowiska. Pełnomocnik Czech przed TSUE ma złożyć stosowny wniosek i dostał już stosowne polecenie od rządu, by zrobił to w najbliższych dniach.

Jednocześnie negocjacje Czech z Polską w sprawie kopalni Turów nadal trwają. Przypomnijmy, że to z powodu skargi złożonej przez rząd czeski TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla z kopalni w Turowie. Zdaniem Czechów, którzy przedstawili na to dowody, z powodu pracy kopalni po ich stronie granicy drastycznie spadł poziom wód gruntowych i w całym okręgu może zabraknąć wody pitnej.

Decyzja TSUE oburzyła stronę polską, a premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że zamknięcie kopalni naruszy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ponieważ dzięki wydobywanemu w niej węglowi brunatnemu produkowane jest od 4 do 7 proc. energii elektrycznej w Polsce. Kopalnia więc działa nadal – i może to Polskę kosztować 5 mln euro dziennie.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze