Czerwonak: Będzie kładka nad Wartą! Umowa została podpisana

Kładka przez Wartę fot. UMP

Budowa kładki nad Wartą z Radojewa do Owińsk nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Dziś Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak, podpisał umowę z firmą, która wybuduje przeprawę dla pieszych i rowerzystów.

Zgodnie z umową budowa kładki rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w połowie 2023. Kładka połączy Radojewo i Owińska w miejscu, gdzie przez kilka stuleci istniała przeprawa promowa, pieszym i rowerzystom z lewego brzegu rzeki bezpośredni przejazd do Puszczy Zielonki. To dobra wiadomość dla mieszkańców Suchego Lasu, Biedruska i oczywiście lewobrzeżnego Poznania.

Po stronie Owińsk infrastruktura od dawna jest gotowa: jak informowaliśmy, gmina już przygotowała miejsce rekreacyjne przy przystani kajakowej, niedaleko Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. Są tam stojaki rowerowe i bezobsługowa stacja naprawy rowerów, jest też oświetlenie, a w sezonie będzie pływający pomost. Gmina buduje też drogę dojazdową do kładki.

Dzięki temu, gdy kładka już będzie gotowa, rowerzyści i piesi będą mogli szybko przedostać się z Poznania, Biedruska i Suchego Lasu do Owińsk, Czerwonaka i oczywiście Puszczy Zielonki. Kładka połączy Nadwarciański Szlak Rowerowy biegnący lewym brzegiem Warty z Cysterskim Szlakiem Rowerowym i Szlakiem Kościołów Drewnianych na prawym brzegu.

Dlaczego tylko kładka, a nie pełnowymiarowy most? Wójt Marcin Wojtkowiak zwraca uwagę, że most jest planowany w ciągu północno-wschodniej obwodnicy Poznania, budowa kolejnego nie miałaby więc sensu. Już pomijając kwestię kosztów – kładka będzie kosztowała 23 mln zł, most kosztowałby kilkakrotnie więcej – trzeba byłoby też wybudować drogi dojazdowe do mostu, co oznaczałoby dodatkowe koszty i kolejne odłożenie inwestycji w czasie. Obecnie na budowę kładki składają się cztery samorządy: Czerwonak, Suchy Las, Poznań i powiat poznański, udało się także zdobyć na tę inwestycję unijne dofinansowanie. W przypadku kilkakrotnie wyższych kosztów budowy mostu samorządy nie byłyby w stanie zdobyć takich pieniędzy.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się:

Ostatnio dodane: