Poznań: Są kolejne pieniądze na kładkę w Owińskach. Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku

Kładka przez Wartę fot. UMP

Ma być gotowa w 2023 roku, a prace powinny ruszyć jeszcze w tym. Spływają też kolejne pieniądze na ten cel: Rada Metropolii Poznań zaakceptowała wniosek starosty poznańskiego o przyznanie 2,7 miliona złotych na budowę kładki pieszo-rowerowej nad Wartą w Owińskach.

O potrzebie takiej przeprawy mówi się od wielu lat – pierwsze porozumienie w tej sprawie Poznań podpisał z gminą Czerwonak w… 2009 roku. Nikt nie kwestionował potrzeby jej powstania – między dwoma sąsiednimi mostami, czyli Lecha w Poznaniu i mostem w w Biedrusku – jest prawie 16 km bez żadnej przeprawy przez Wartę.

Kładka powstałaby w miejscu dawnej przeprawy promowej, która istniała od XIII wieku między Radojewem i Owińskami. Łączyłaby Nadwarciański Szlak Rowerowy biegnący lewym brzegiem Warty z Cysterskim Szlakiem Rowerowym i Szlakiem Kościołów Drewnianych na prawym brzegu.

Jednak przez wiele lat kładka była tylko koncepcją, na którą wyłożyły pieniądze gmina Czerwonak i miasto Poznań. Powodem był oczywiście brak środków na jej budowę, która będzie kosztować około 18 mln zł. Jednak od dwóch lat sprawa budowy kładki stała się realna: ma być gotowa w 2023 roku, a gmina Czerwonak już przygotowała miejsce rekreacyjne po swojej stronie kładki, przy przystani kajakowej i klasztorze. Są na nim stojaki rowerowe i bezobsługowa stacja naprawy rowerów, jest też oświetlenie, a nawet pływający pomost, który będzie opuszczany na rzekę w sezonie. Gmina szykuje się do budowy drogi dojazdowej do kładki, ujęła ją też w budżecie na ten rok – to jedna z najważniejszych tegorocznych inwestycji.

Prace przy budowie kładki mają ruszyć pod koniec tego roku. Gotowa ma być w połowie 2023 roku. Inwestycja pozyskała 4 mln zł dotacji unijnej, a teraz dodatkowo prawie 3 mln dzięki staroście Janowi Grabkowskiemu. Pozostałą kwotę wyłożą gmina Czerwonak i miasto Poznań.

Podziel się:

Ostatnio dodane: