Czarnków: Internetowi hejterzy zatrzymani

Teatralka fot. Sławek Wąchała
Czarnkowscy policjanci zatrzymali sześć osób, które znieważały i groziły policjantom popełnieniem przestępstwa na ich szkodę korzystając z internetu. Grozi im kara do 2 lat więzienia.

W maju podczas jednej z interwencji policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca gminy Czarnków. Mężczyzna był poszukiwanym przez sąd przestępcą z wyrokiem na koncie, który ugryzł policjanta. Dodatkowo miał przy sobie narkotyki i kierował pojazdem pomimo zakazu sądowego. Usiłował uciec, bo nie chciał iść do więzienia. Został prawomocnie skazany za włamania na karę bezwzględnego więzienia.

Rodzina zatrzymanego nagrała fragment przebiegu interwencji i zamieściła go w sieci. Wówczas pod filmami ukazały się wpisy i komentarze negujące pracę policjantów, które w konsekwencji doprowadziły do fali hejtu wobec mundurowych. I wtedy sprawą zajęła się prokuratura.

Postępowanie doprowadziło do zidentyfikowania autorów wpisów, a później do ich zatrzymania. Okazało się, że to czterech mężczyzn i dwie kobiety, mieszkańcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w wieku od 19 do 37 lat. Cała szóstka trafiła do komendy, gdzie usłyszała zarzuty. Podczas przesłuchania przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Przeprosili za swoje zachowanie. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi im kara do 2 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są czynności zmierzające do zatrzymania kolejnych osób.

– Należy pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z obowiązującym prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m.in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem – przypominają trzcianeccy policjanci. – Każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie przez hejt, groźby czy nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę funkcjonariusza. Przypominamy, że wobec tego typu zachowań nie ma pobłażania, a każdy kto grozi funkcjonariuszom, znieważa lub oczernia w oczach opinii publicznej, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Nie może być pobłażania dla osób, które targane osobistymi pobudkami kierują wobec policjantów bezprawne groźby czy też nawołują do popełnienia przestępstwa na ich szkodę.

KPP Czarnków, el

Podziel się: