Ćwiczenia policji i FBI w centrum Poznania. Są szczegóły akcji!

ćwiczenia policji i FBI fot. Ewa Malicka

Zatrzymanie kobiety podejrzanej o próbę zamachu terrorystycznego i mężczyzny, który groził wysadzeniem samochodu z ładunkiem wybuchowym. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”, które odbywały się w Poznaniu.

Dokładniej rzecz biorąc – ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Główną Policji we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odbywały się w całym kraju, by doskonalić umiejętności policji oraz współpracujących z nią służb w sytuacjach zagrożenia o najwyższej skali, na przykład terrorystycznego, oraz prowadzenie działań w warunkach środowiska skażonego CBRN.

W Poznaniu odbył się jeden z epizodów tych ćwiczeń – policjanci ćwiczyli w parku Chopina, na przyległych ulicach i placu Bernardyńskim. Ulice zostały zamknięte dla ruchu i z tego powodu tramwaje linii nr 13 kursowały zmienioną trasą.

– Wszystko zaczęło się we wtorek 18 kwietnia rano – opisuje scenariusz ćwiczeń Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. – Do Komedy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wpłynęła informacja, że po wczorajszych próbach zamachów terrorystycznych w Warszawie pewna kobieta powiązana z zagranicznymi grupami ekstremistycznymi może przebywać na terenie Poznania. W związku z tą sytuacją służby kryminalne rozpoczęły ustalenia i poszukiwania. Policja prewencyjna została postawiona w stan gotowości. Tuż przed południem pojawiły się informacje o rzekomym zabójstwie w parku Chopina. Podczas sprawdzania tego miejsca policjanci zauważyli zaparkowany samochód. Siedzący wewnątrz kierowca zagroził policjantom, że jeśli podejdą, to zdetonuje ładunek wybuchowy.

W takiej sytuacji insp. Sławomir Piekut, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, zdecydował o utworzeniu centrum operacyjnego i powołaniu operacji policyjnej.
– Do parku zostały skierowane dodatkowe patrole, odseparowano miejsce niebezpieczne oraz ściągnięto policjantów Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji – wylicza Andrzej Borowiak. – W trakcie sprawdzania parku policjanci zauważyli kilka osób. Dwie wykazywały objawy zatrucia, a trzecia, kobieta, na widok policjantów uciekła. Podczas udzielania medycznej pomocy dwóm mężczyznom okazało się, że jeden z nich miał przy sobie przedmiot przypominający ładunek wybuchowy. Policjanci rozpoczęli działania zabezpieczające i neutralizujące. Równolegle służba kryminalna poszukiwała kobiety, która uciekła w kierunku miasta.

W tym samym czasie w innym miejscu parku doszło do pożaru plecaka pozostawionego w ustronnym miejscu i funkcjonariusze musieli sobie poradzić z nowym zagrożeniem: wezwali straż pożarną i wyspecjalizowaną jednostkę chemiczną, podjęto też decyzję o zabezpieczeniu parku i ewakuacji wszystkich przebywających tam osób.

– Ze względu na niebezpieczeństwo użycia chemicznych, biologicznych i radioaktywnych środków bojowych wszyscy ludzie z parku byli sprawdzani przez służbę medyczną pod kątem zdrowotnym – tłumaczy Andrzej Borowiak. – W trakcie działań policjanci i wytypowane osoby było poddawane dekontaminacji ze względu na zagrożenie CBRN.

Gdy policjanci zajmowali się sytuacją w parku – na placu Bernardyńskim pojawiła się poszukiwana wcześniej kobieta. Miała w ręce zapalnik do ładunku wybuchowego przytwierdzonego do kamizelki, zachowywała się irracjonalnie, głośno krzyczała do ludzi w pobliżu. Policjanci zareagowali błyskawicznie.
– Rynek natychmiast ewakuowano i zabezpieczono – mówi rzecznik. – Do akcji skierowano negocjatorów, którzy nakłonili podejrzaną do poddania się. Policyjny pirotechnik w specjalnym kombinezonie ostatecznie rozbroił kobietę i zabezpieczył niebezpieczne ładunki. W trakcie dalszych działań zneutralizowano wszystkie niebezpieczne przedmioty. Służby medyczne udzieliły pomocy i wsparcia przy tych działaniach. Policjanci zatrzymali łącznie 5 osób podejrzanych o działania terrorystyczne.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Wolf-Ram-23” w Poznaniu są jednymi z większych ze zorganizowanych do tej pory. Podczas prowadzonych akcji sprawdzano, jak funkcjonuje system dowodzenia i zarządzania, łączność, wymiana informacji oraz współdziałanie z innymi służbami.

Podziel się:

Ostatnio dodane: