Coraz więcej kradzieży na budowach. Kradną pompy ciepła

policja fot. Sławek Wąchała

Poznańscy policjanci odnotowują coraz więcej przypadków kradzieży z włamaniem do domów w trakcie budowy. Częstym łupem złodziei są pompy ciepła, które w czasie budowy nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone.

– O ile chodzi o domy już zamieszkałe łupem włamywaczy najczęściej padają łatwe do zdobycia przedmioty wartościowe, takie jak gotówka, biżuteria czy elektronika (w tym laptopy, telefony komórkowe, tablety), czy też inny, cenny sprzęt – tłumaczy sierż.szt. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Jednak w domach będących jeszcze w budowie w ostatnim czasie atrakcyjnym łupem dla złodziei stają się elektronarzędzia oraz pompy ciepła, które są coraz częściej wybieranym ekologicznym i energooszczędnym źródłem ogrzewania dla domu.

Włamywaczom kradzieże ułatwia fakt, że nie zawsze domy jednorodzinne są odpowiednio zabezpieczone, tak w czasie budowy, jak i po jej zakończeniu. kąsek dla każdego włamywacza stanowią zwłaszcza domy jednorodzinne pozbawione zabezpieczeń.

– Budując się, w celu jej uniknięcia zawsze warto skorzystać, z którejś z następujących opcji – radzi policjant. – Ogrodzić swoją posesję, bezpiecznie składować materiały, pozostawiać maszyny i narzędzia pod kluczem, pracować ze sprawdzoną ekipą dobrze oświetlić plac budowy i rozważyć zamontowanie monitoringu.

Te środki ostrożności są szczególnie wskazane, jeśli w sąsiedztwie nie ma innych zagospodarowanych nieruchomości. Jeśli są – zawsze warto poprosić sąsiada, żeby miał oko na budowę i na kręcących się w pobliżu nieznajomych. Zawsze też warto zwracać uwagę na pojawiające się w okolicy obce samochody oraz zapamiętywać ich numery rejestracyjne.

– Apelujemy więc do wszystkich, którzy są na etapie budowy własnego domu, o szczególną ostrożność i nadzór nad rzeczami, które mogą stać się łatwym łupem złodziei – podsumowuje sierż.szt. Łukasz Paterski. – Materiały budowlane, elementy wyposażenia wnętrz, narzędzia budowlane i elektronarzędzia pozostawione bez odpowiedniego nadzoru i źle zabezpieczone mogą niestety szybko zmienić właściciela. Kradzieże z posesji i włamania są bardzo częste, dlatego koniecznie należy dobrze zabezpieczać mienie, zarówno na placu budowy, jak i w zamkniętym pustostanie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: