sobota, 24 lutego, 2024

Co zrobić z choinką po świętach?

Odwieczny poświąteczny dylemat wszystkich, którzy zdecydowali się na kupno żywego drzewka przed Bożym Narodzeniem: gdzie wyrzucić choinkę? Władze Poznania podpowiadają.

Cięte choinki, czyli te kupione bez korzeni, są odbierane sprzed domów i mieszkań zgodnie z harmonogramem w styczniu i lutym. Terminy można sprawdzić na stronie miasta albo w aplikacji Smart City .

“Choinki należy wystawić przed dom lub blok w czasie wskazanym w harmonogramie” – przypominają władze miasta. – “Ważne, aby były pozbawione ozdób, ziemi i doniczek – te należy wrzucić do odpowiednich pojemników na odpady zmieszane (rośliny w doniczce oraz z ziemią nie będą zabierane sprzed posesji). “Odebrane od mieszkańców drzewka zostaną rozdrobnione i trafią do poznańskiej biokompostowni, gdzie razem z innymi odpadami organicznymi będą przetworzone na kompost”.

Można także samodzielnie porąbać choinkę na mniejsze kawałki i wtedy wrzucić je do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika – albo samodzielnie zawieźć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, skąd też trafi do biokompostowni.

Natomiast choinki z korzeniami, które przetrwały pobyt w domu, można przesadzić. Jeśli drzewko podczas trzymania w domu wypuściło nowe pędy – trzeba poczekać z przesadzeniem do wiosny, bo inaczej choinka zmarznie. Jeśli nie – można ją stopniowo hartować, wystawiając do ogrodu albo na balkon, a później, jeśli ziemia nie zamarznie, wysadzić do gruntu.

Źródło: UMP
Strona głównaLifestyleCo zrobić z choinką po świętach?