Co z cenami prądu w przyszłym roku? Minister Emilewicz: zrobię wszystko, żeby nie wzrosły

J. Emilewicz
Rok 2020 zbliża się coraz szybciej – a razem z nim zapowiadane od dawna i podobno spore podwyżki prądu. Jeśli wejdą – uderzą po kieszeni nie tylko przedsiębiorców, ale też zwykłych obywateli. Czy wejdą?

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, została o to zapytana przez Gazeta.pl. W odpowiedzi zapewniła, że tak rząd, jak i ona sama robią wszystko , by tych podwyżek nie było. Jednak gwarancji, że ceny nie wzrosną, nie da, bo skoro nie jest tego pewna w stu procentach, nie będzie tego obiecywać. Nie byłaby w takim przypadku odpowiedzialnym politykiem.

Najłatwiej było jej odpowiedzieć na to pytanie w odniesieniu do gospodarstw domowych. Tu ceny są regulowane ustawowo, więc jest prawie pewne, że nie wzrosną. W przypadku przedsiębiorstw nie będzie to już takie łatwe, ale zostały specjalnie dla nich przygotowane rozwiązania buforowe oraz system rekompensat aż do 2030 roku. Rząd przygotował an ten cel prawie miliard złotych.

Minister zapewniła też, że rządowi specjaliści przyglądają się kosztom produkcji energii na każdym etapie i że do końca roku planują uporządkowanie sytuacji na rynku energetycznym, a to będzie miało bezpośredni wpływ na ceny. Minister zapowiedziała też zwiększenie inwestycji na OZE, w tym elektrownie wiatrowe, na lądzie i na morzu. Zwłaszcza na lądzie wiatraków jej zdaniem powinno przybywać szybciej.

Co do energii atomowej i zapowiedzi Michała Sołowowa o tym, że chce wybudować elektrownię atomowa, minister skomentowała, że nie on jeden jest zainteresowany taką inwestycją, choć nie podała nazwisk innych zainteresowanych. Ale na razie rząd zamierza się skupić na inwestycjach w instalacje fotowoltaiczne na wielką skalę.

Gazeta.pl, el

Podziel się: